Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

5 грешки, които допускате, когато внасяте растение на топло от градината или терасата

29 октомври 2024, 11:00 часа

Дните стават все по-къси и въздухът става по-студен. Много градинари се изкушават да преместят няколко външни растения от градината или балкона в дома си. Някои грешки обаче могат да имат пагубен ефект не само върху „преместените“ растения, но и върху стайните цветя. Градинари споделят кои са най-честите грешки, които допускат хората.

 

Грешка №1: Пренебрегване на възможни вредители

Още: Списъкът на НАСА от 7 растения, които пречистват въздуха в дома

Ако растенията са били на открито, има вероятност те да са били заразени с някои често срещани вредители като листни въшки, паякообразни акари, белокрилки, люспести насекоми и брашнести червеи. Ето защо, преди да пренесете външните растения на закрито, трябва да извършите щателна проверка за признаци на наличие на насекоми, включително яйца. Ако намерите насекоми, напръскайте заразените растения с инсектицид и повторете процеса, ако е необходимо.

 

Грешка №2: Избор на грешно място за растенията

Обърнете внимание на местоположението и условията на осветление, когато внасяте растения на закрито. Всяко растение, което е отглеждано на открито на пряка слънчева светлина, ще се справи най-добре на слънчев перваз на прозореца. Прозорците с южно или западно изложение са най-добри за тях.

Още: 7 растения, които изпълват къщата с добро настроение

 

Грешка №3: ​​Неправилна влажност

Вътрешният въздух може да бъде много по-сух от външния, особено ако отоплителните уреди работят постоянно. Много растения се нуждаят от по-висока влажност. Най-лесният начин да коригирате ситуацията и да увеличите влажността на въздуха около зелените площи е да използвате поднос с камъчета, които периодично се поливат. Просто поставете саксията с растението върху такава табла.

 

Още: 3 растения, които трябва да подрежете точно сега

Грешка №4: Често поливане

Тъй като на закрито има по-малко слънчева светлина, това означава, че растенията обикновено ще се нуждаят от по-малко вода. За да се предотврати преовлажняване, е необходимо да се провери нивото на влажност на почвата. Преполиването е една от най-честите грешки на градинарите.

 

Грешка № 5: Адаптиране на растенията

Повечето растения се нуждаят от време, за да се адаптират към новата среда и всеки път, когато бъдат преместени на ново място, те ще трябва да се адаптират отново. Поставете ги на добро място с много светлина и ги оставете там, съветват специалистите.

Процесът на адаптация изисква енергия от растенията.

Десислава Михалева
Десислава Михалева Отговорен редактор
Новините днес