Едва ли има нещо по-неприятно от болки в гърлото през лятото. Желанието за консумацията на сладолед или ледена напитка може да доведе куп проблеми. Развитието на фарингит и ангина не е нещо необичайно за летните месеци.
Лятната ангина се характеризира с появата на остра болка в гърлото, както и рязко повишаване на температурата.
Топлината допълнително допринася за бързото разпространение на инфекцията, която всъщност се развива със светкавична скорост.
УНГ специалисти предупреждават, че има поне четири причини за болки в гърлото през лятото:
- консумацията на студени напитки, особено ако към тях са добавени кубчета лед;
- консумацията на сладолед;
- рязка промяна в температурата (например при влизане в климатизирано помещение);
- плуване в студени води и вземане на студен душ.
Честа причина за фарингит през лятото е вирусна или бактериална инфекция. Някои патогени навлизат в тялото ни отвън. Други вече са там, но се активизират при благоприятни обстоятелства - нисък имунитет, гъбични инфекции, остри алергични реакции. Сред микроорганизмите, които могат да причинят възпалено гърло:
- аденовирус
- ентеровирус
- ротавирус
- стрептококи и стафилококи
Ако гърлото ви е възпалено и това е придружено от други неприятни симптоми, тогава трябва да се консултирате с лекар, който ще постави точна диагноза. Това може да бъде:
- ангина
- аденоидит
- ларингит
- трахеит
- тонзилит
Всяко от изброените заболявания може да има повече от един тип, така че не трябва да се самолекувате, ако не сте сигурни в правилната диагноза.
Превенция
За да не помрачи нищо лятната ви ваканция трябва да изключите фактори, които могат да доведат до фарингит или други заболявания на гърлото.
1. На първо място, използването на климатика не трябва да е при твърде ниски температури. Разликата между температурата у дома и тази навън трябва да бъде не повече от 7-8 градуса.
2. Не консумирайте храни и напитки директно от фризера.
3. Още през пролетта започнете с укрепване на имунната система, особено при наличие на хронични заболявания.
4. Спазвайте общите хигиенни правила - често миене или дезинфекциране на ръцете.