Натуралните масла като какаово, кокосово, шипково и други са ценни за кожата и косата и се прилагат като част от грижата за красотата от векове. Чисти продукти, без добавени консерванти и аромати, без съдържание на вредни съставки и вещества, те са извор на здраве и красота, ако знаете кои са подходящи за вас и как да ги прилагате.
Полезни ли са наистина натуралните масла?
Всички масла, когато са съобразени със състоянието и вида на кожата и косата ви, са полезни за тях. Полезността на маслата е доказана, а употребата им датира от древността. Древногръцките атлети са намазвали кожата си със зехтин преди състезания, за да изглежда тя сияйна. Лекарите ги сочат като безопасно средство за овлажняване на кожата, което я подхранва и се грижи за здравето ѝ. При естествените масла има по-малък или нулев риск за възникване на алергична реакция за разлика от другите козметични продукти. Маслата са по-добрият избор при алергична, чувствителна кожа и при кожни раздразнения, когато са правилно подбрани.
Д-р Р. Ката, дерматолог, ви съветва наистина да обърнете внимание на вида и състоянието на кожата на лицето си, преди да прибегнете до употреба на масла върху него. В идеалния случай бихте се консултирали с дерматолог. Ако имате акне, съветът на д-р Ката е да не използвате масла върху лицето си и да поглезите само тялото си с тях.
Кои са най-полезните естествени масла с ниска цена?
1. Кокосово масло
Ценното масло е с изгодна цена и ефективно действие. То е с опияняващ аромат, мека текстура и подхранва идеално кожата ви. Важно е да го избирате студено пресовано и нерафинирано. Кокосовото масло е известно със своите антибактериални и антигъбични свойства. По-подходящо е за тялото, отколкото за лицето, което важи особено ако страдате от акне. Не се препоръчва да се прилага и при мазна кожа, тъй като може да доведе до запушване на порите и кожни раздразнения – пъпки и обриви. При суха кожа то е благотворно за нея и възстановява свежестта и мекотата ѝ, правейки я кадифена.
2. Масло от слънчоглед
Проучване, публикувано в списанието Pediatrics Dermatology, сочи това масло като по-добра алтернатива на зехтина за грижа за кожата на кърмачетата. Удачна е и употребата при атопичен дерматит, тъй като не води до влошаване на състоянието на кожата. Богато на витамин Е, лесно и пълноценно абсорбиращо се, маслото от слънчоглед попива в кожата, подхранва я чудесно и се грижи за здравето ѝ.
3. Масло от шипка
Това ценно масло е известно със своите противовъзпалителни и антиоксидантни свойства, но най-вече с действието си, насочено срещу стареене на кожата. То предпазва лицето ви от преждевременно стареене, изглажда фините линии, овлажнява. Полезно е и при кожна екзема благодарение на есенциалните мастни киселини и антиоксидантите, които съдържа.
4. Бадемово масло
Познато е на родния пазар и е безценно за здравето на кожата. Използва се както за овлажняване и подхранване, така и за масаж. Попива добре и не оставя мазни следи върху кожата. Текстурата му е по-лека от тази на маслото от ший, което го прави удачно и за кожата на лицето. Бадемовото масло е богато на калий, цинк, витамин Е и помага за съхраняване на младостта на кожата, както и за изтриване на фините линии от повърхността ѝ. Единствено следва да внимавате с него, ако имате алергична кожа. Пробвайте го в свивката на лакътя, преди да го нанесете по цялото тяло или лицето. Ако кожата не се зачерви или обрине в следващите 24 часа, спокойно може да го нанесете върху тялото си.