Пресните билки са истинска благословия и ни помагат да бъдем здрави и силни. За съжаление не винаги можете да използвате всички билки по време на сезона им. Тези, които се занимават с оглеждането им го знаят най-добре. Налага де са ги изсушите и по този начин да ги запазите за по-дълго време. Разбира се, това може да ви помогне да запазите полезните им свойства и по всяко време на годината да имате билки, с които да си приготвите чай или да ги добавите към ястията си. В следващите редове ще опишем 3 супер ефективни начина, по които да го направите.
Сушене на въздух
Този метод е най-достъпен и целесъобразен начин стига да имате място и време. Ето и как да го направите:
· Разпръснете предварително накъсаните билки върху тензух или кухненска хартия за печене. След това покрийте с тензух, за да предпазите от насекоми.
· Поставете тавата на място недостъпно от вятър и пряка слънчева светлина.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
· Обръщайте всяко листенце на всеки 12 часа. По този начин ще изсъхнат равномерно, без да мухлясат.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
· Този метод може да отнеме от 2-3 дни до повече. Ще познаете готовите билки по това, че са по-леки и имат шумолене при повдигане.
Можете да сушите билките и на снопове на въздух. Този метод се използва и до днес по селата от бабите. Ето и как се прави:
· Разделете билките на снопове и ги вържете откъм дръжките.
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
· Увийте около сноповете лист харти, за да ги предпазите от вятър, насекоми и разпиляване.
· Окачете ги надолу, но отново на място, което е недостъпно от слънчева светлина.
Важно е мястото на сушене да не е нито студено, нито топло.
Бързо сушене във фурната
Сушенето на билките във фурната е доста по-бързо от това да ги сушите на въздух. Трябва да внимавате обаче да не ги изгорите. Това ще наруши вкусовите им качества, но също така ще ги загубят и полезните си свойства.
За да ги изсушите откъснете листенцата от стъблата и ги поставете в тава за печене. Покрийте ги с тензух и пуснете фурната на 40-50 градуса. Изпечете за половин час, а след това ги обърнете за още половин. След това изключете фурната и оставете вратата открехната. Нека билките се охладят за около половин час във фурната и след това ги преместете, където ще ги съхранявате.
Експресно сушене в микровълновата
Ако бързате и искате нещата да станат по-експресно, можете да използвате микровълновата. Трябва обаче да внимавате, защото микровълновата печка работи с водни молекули, през които преминава топлината. Ако прекалите със сушенето, то билките ще се унищожат.
Отново отделете листенцата и след това ги сложете в тава. Покрийте ги с хавлиена кърпа. Пуснете фурната за минута или минута и половина. Следете билките и изключете микровълновата, ако видите, че се съсипват. Ако пък все още не са сухи, то ги пуснете за още 30 секунди. Този метод е подходящ за по-малко количество билки.