На 20 ноември църквата почита св. Григорий Декаполит. Ето какви са обичаите, традициите и забраните, свързани с празника.
Още: Тайната на Вселената: Всичко се сбъдва, просто трябва да спреш да го желаеш
Още: Какво задължително се яде на Коледа по традиция?
История на празника
Свети Григорий е роден около края на 7 - началото на 8 век на територията на съвременна Мала Азия (на територията на Византийската империя). Подробностите от ранния му живот остават неясни, но се знае, че произхожда от богато и знатно семейство. В ранна възраст Григорий изпитвал желание за монашески живот и след известни преживявания решава да стане монах. В манастира получава дълбоко духовно образование, което го утвърждава в решението му да следва Христос в монашеския живот.
18 ноември - какъв църковен празник е, традици и обичаи
След като постъпил в манастира, Григорий прекарал дълги години в духовна борба и подвижничество, отдавайки се на Бога в молитва, пост и труд. По това време той се занимавал и с мисионерска дейност, като проповядвал християнството сред езичниците и онези, които още не са приели истинската вяра.
Още: Знаете ли как се празнува Коледа в Мексико?
Още: Как се празнувала Коледа през годините в България?
Свети Григорий получава специално отличие заради борбата си с иконоборците, която е една от най-големите ереси на неговото време. В периода на иконоборческото движение (началото на VIII век), когато император Лъв Исаврянин се опитва да унищожи уважението към светите икони, Григорий всеотдайно защитава православната традиция за почитане на светите образи.
Свети Григорий получава титлата "Декаполис" заради дейността си в Декаполис, съюзническите градове, разположени на юг от брега на Черно море. Той станал един от най-великите монаси в този регион и основал няколко манастира в градовете на тази област. Декаполис, който е на кръстопътя на важни търговски и културни пътища, се превръща в център за разпространение на християнската вяра благодарение на активната мисионерска дейност на Свети Григорий.
Едно от големите му заслуги е, че още докато е бил в манастира, той активно проповядвал и подпомагал духовния живот сред миряните. Той смятал, че християните трябва да живеят според учението на Църквата и да се борят с всякакви ереси и изкушения.
Традиции, обичаи и забрани, свързани с празника
Нашите предци са вярвали, че не трябва да хващате остри предмети, особено с голи ръце. Защото в противен случай можете да си навлечете неприятности. Също така не трябва да тръгвате на дълъг път, пътуването ще бъде неуспешно.
Още: Каква е символиката на коледната елха?
Още: 3 любими стихотворения за Коледа от български писатели
За да предпазят себе си и дома си от хора с лоши мисли, на този празник предците ни са окачвали метла и нож пред входа. Те вярвали, че ако падне, това означава, че човекът, който е дошъл на гости, има отрицателна енергия. Но ножът ще я среже.
17 ноември - какъв църковен празник е, традиции и обичаи