Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

14 ноември - какъв църковен празник е, традиции и обичаи

13 ноември 2024, 18:20 часа

На 14 ноември църквата поменава един от 12-те апостоли на Иисус Христос - св. Филип. Също така днес е заговорът за Рождественския пост. Ето какви са традициите и обичаите, свързани с този празник.

Още: 26 декември, вторият ден на Коледа - какво трябва и не трябва да се прави

Още: 8 вида токсични роднини: Kак да поставяме граници въпреки кръвната връзка

История на празника

В писанията се казва, че Филип е бил много образован човек, посветил живота си на православието и имал дарбата да върши чудеса. В Евангелието на Йоан се казва, че Филип бил от Витсаида. След Възнесението Господне той отива да проповядва в Галилея, Гърция и други страни.

Веднъж Филип срещнал жена, чието дете било умряло и го възкресил. Апостолът възкресил и мъртвец в град Йераполис в Сирия, където проповядвал: тълпата му се разгневила и поискала да възкреси мъртвеца в минаваща погребална процесия. Друг чудо се случило в Гърция: йерусалимските книжовници искали да убият апостола, но внезапно загубили зрението си. По молитвата на Филип повечето от тях били изцелени и приели християнството.

Какъв църковен празник е на 13 ноември - какво трябва и не трябва да се прави

Още: Лечебните свойства на ореховото масло

Още: Социопат или Психопат - по какво се познава

Апостолът умира на 87-годишна възраст - той и неговият съратник Вартоломей са екзекутирани за проповядване във Фригийския Йераполис (днешна Турция). Апостолът и Вартоломей били разпънати с главата надолу и в това време станало земетресение. Уплашените палачи свалили Вартоломей от кръста, но не могли да свалят Филип. До смъртта си светецът се молел за спасението на своите мъчители.

На това място е построена осмоъгълна гробница, в която са открити светите мощи. Около 560 г. те са пренесени в Рим и сега се съхраняват в храма на дванадесетте апостоли.

По знаците на този ден можете да разберете колко скоро да очаквате истинска зима и каква ще бъде тя:

  • ако денят е топъл - и зимата ще е топла;
  • ако листата още не са паднали от дърветата - очаква се дълга и сурова зима;
  • ако има влага - в края на януари ще бъде студено.

От 15 декември започва Рождественският пост. Затова празникът се свързва и с подготовка за постите. В старите времена по това време предците ни са се опитвали да завършат всички приготовления и покупки за зимата, тъй като след това пътищата ставали непроходими.

Още: 8 подаръка, които категорично не трябва да подарявате за Коледа

Още: Знаете ли как се празнува Коледа в различните страни?

Какво не трябва да правите на празника?

На църковния празник 14 ноември, както и на всеки друг ден, не трябва да се ядосвате, да ругаете, да мързелувате, да се отчайвате, да отказвате помощ; църквата не одобрява алчността и завистта, лакомията.

На този ден не трябва да почиствате дома си -  смята се, че так може да изгоните просперитета от къщата заедно с боклука и мръсната вода.

Какво можете да правите на 14 ноември - традиции и обичаи?

На православния празник вярващите те се обръщат към Свети Филип с молитва - молят за избавление от различни болести, особено очни болести, молят за помощ в скърби и нещастия.

На този ден се празнува и Заговене в навечерието на Рождественския пост, който ще продължи до Коледа (25 декември). По време на Заговение не се работи много, обичайно е да се почива, да се гощава и да се яде обилно - за да се натрупат сили преди предстоящия пости. Задължително на масата се слага месо, тъй като това е последният ден, в който е разрешена консумацията му. Яде се блажна храна - месо, мляко, яйца.

Имен ден празнуват Филип, Филипа, Федор, Пина, Фильо, Филка, Филипа, Филипина. 

12 ноември - какъв църковен празник е

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Таня Станоева
Таня Станоева Отговорен редактор
Новините днес