Какво знаете и не знаете за сезонните зеленчуци и плодове. Кои са, как да ги разпознаваме и защо точно сега да консумираме? Предлагаме ви да разберете тук:
Още: Пречат ли пердетата на оптималната работа на радиатора?
Още: Знаете ли кой е "измислил" Дядо Коледа?
В супермаркетите може да откриете всякакви продукти по всяко време на годината. Затова много хора не мислят за ползите от зеленчуците и плодовете, които се отглеждат сега. И напразно. Изследванията са доказали предимствата на сезонните храни многократно. Те узряват без добавяне на нитрати, пестициди и излишни торове. Такива зеленчуци и плодове се доставят от най-близките до купувача региони; не е необходимо да се третират със защитен синтетичен восък, увеличавайки срока на годност. Витамини като A, E, C и D се натрупват в организма, така че е време да се запасите с тях преди есенния студ.
Репичка
Репичките се ядат сурови и се добавят към салати. Съдържа глюкозинолати, противовъзпалителните вещества, намиращи се в броколи, както и много витамин С, Е и фолати. Това е диетичен продукт с ниско съдържание на калории и високо съдържание на фибри. По-добре е да ядете репички 10-15 минути след като сте го разтрили или нарязали: през това време от глюкозинолатите се образуват активни изотиоцианати. Те са най-мощните противовъзпалителни средства.
Още: 23 декември - какъв църковен празник е утре, традиции и обичаи
Още: Топ 5 на най-вкусните сортове картофи
Краставица
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лекар: В коя седмица започва да се чува пулсът на бебето?
Зеленчукът е 95–97% вода и съдържа много полезни вещества: витамини В1, В2, В3, А, С, калций, желязо, фолиева киселина и магнезий. Богат е на галова, кумарова, канелена и кофеинова киселини - силни антиоксиданти. Краставиците, разбира се, няма да покрият дневната нужда от тези вещества, те просто не могат да се консумират в такива количества. В краставиците практически няма захар, а калоричността на един зеленчук е около 1% от дневната стойност.
Морков
В допълнение към ползите му за зрението, зеленчукът поддържа красотата на кожата. Тази негова роля се дължи на високото съдържание на витамин А. По-добре се усвоява с мазнини, затова добавено гръцко кисело мляко или заквасена сметана към салата с моркови ще го направи отлична храна. Храненето със сезонни моркови също помага в борбата с възпалението. Изследване от 2018 г. потвърждава, че консумацията на един морков дневно намалява риска от внезапни сърдечни пристъпи при възрастни с до 60%.
Още: Индийско орехче - 10 невероятни ползи от неговата консумация
Още: Знаете ли тези малко известни обичаи на Бъдни вечер
Тиквени зеленчуци
Може да се наслаждавате на ястия с тиква до късна есен, а сега е сезонът на нейните „събратя“ от същата зеленчукова група: тиква, тикви и тиквички. Тези продукти се усвояват лесно от организма (те имат по-малко груби диетични фибри), поради което са подходящи за малки деца и хора с храносмилателни разстройства. Те са с високо съдържание на каротеноиди, зеаксантин и лутеин, които помагат за поддържане на зрението и предотвратяват развитието на катаракта. Тиквените зеленчуци са с ниско съдържание на калории и това ги прави отлични помощници за отслабване.
Патладжан
Този зеленчук расте през август и е отличен за зеленчукова яхния. Последното е микс от здравословни зеленчуци - картофи, чушки, домати и, разбира се, патладжан. Съдържа малко калории и много фибри, както и калций, магнезий, натрий, калий, фосфор, желязо, витамини В1, В2, В5, РР. Последното е никотинова киселина, която се съдържа в патладжанът. Така той е полезен за тези, които искат да се откажат от тютюнопушенето: витаминът намалява желанието за цигари.
Цвекло
Рубиновите плодове са част от сезона до средата на октомври. От тях се прави популярният борш. Това е ястие, което може да се приготвя и извън сезона. Между другото, бетацианинът, силно противовъзпалително вещество, им придава цвят. Цвеклото съдържа фолиева киселина, витамини В1, В2, Р, С и РР, понижава холестерола в кръвта и помага на черния дроб да се бори с токсичните вещества. Бетаинът в зеленчука намалява риска от атеросклероза, остеопороза и болест на Алцхаймер.
Следва продължение…