Няма никакво съмнение, че живеем в консуматорско време. Колкото повече имаме, толкова по-добре, включително и за статуса ни в обществото, който расте правопропорционално на притежанията ни. Успехът се измерва с пари, с огромен дом, натъпкан със скъпоструващи джаджи, коли, телефони и дори с броя на приятелите ни.
И какво печелим от това? Сега по-щастливи ли сме отпреди, когато животът е бил много по-прост? Консуматорската култута успя ли да подобри психическото ни здраве?
Отговорът е не. Всички знаем за ползата от доброто разчистване – изхвърлянето на всичко непотребно и излишно може да освободи пространство не само във физическия смисъл на думата, но и в умовете ни. Опростяването на живота може да доведе до положителна промяна в начина ни на мислене и в начина, по който се справяме с емоциите и с предизвикателствата на ежедневието. Предлагаме ви 10 стъпки как да опростите живота си, освобождавайки повече пространство за личното си щастие и благополучие.
1. Освободете се от негативните мисли
Човешкият ум лесно попада в капана на отрицателните мисли, които никога не идват поединично. В повечето случаи не се ограничаваме до една-единствена отрицателна мисъл – след първата винаги идва втора, после трета ... докато накрая не се окажем във водовъртежа на негативното мислене, а обикновените проблеми се раздуват до застрашителни размери.
Всички можем да контролираме мисълта си, като се научим да пресичаме потока на отрицателните си мисли, да прощаваме и съзнателно да търсим и забелязваме положителното в живота си.
2. Прекарвайте по-малко време пред екрана на телевизора и на компютъра
Изобщо не си даваме сметка колко много време прахосваме пред телевизора, в интернет или с компютърните игри, вместо да се заловим с нещо далеч по-полезно и смислено, което също може да ни носи удоволствие и удовлетворение. Като например разходка сред природата, среща с приятели, релаксираща "спа"-процедура или просто хубава книга.
3. Използвайте по-малко "празни приказки“
Това не означава да спрете да говорите. Но обърнете внимание какви думи използвате. Изразяват ли положително отношение? Отговарят ли на истината? И изобщо съдържат ли някакъв смисъл? Или просто се изливат от устата ви под формата на клюки, омраза и завист? Думите, които използваме оказват пряко въздействие върху начина ни на мислене и емоционалното ни състояние. Затова изхвърлете от речника си „празните“ думи, които не ви помагат да изразите автентично мислите и чувствата си. Качеството винаги е било за предпочитане пред количеството.
Цялата статия - четете в Iwoman.bg.