Лошата миризма на краката лесно може да се появи, тъй като стресът и гъбичните инфекции са в състояние да провокират интензивно потене. Това е отлична среда за развитие на бактерията, причиняваща лоша миризма. От нея потърпевши са не само стъпалата, те ни носят дискомфорт и на нас, и на околните. Ето как можем веднъж завинаги да се отървем от миризливите крака!
Махнете развъдниците на бактерии
По-голямата част от бактериите причиняващи лошата миризма на краката, се крият в ноктите, а също и в загрубелите участъци край петите и възглавничките на краката. Не пропускайте редовно да ги почиствате с пемза, да накисвате своите крака във вода със сол и и да подрязвате ноктите си.
Подсушавайте пространството между пръстите
Правете го винаги се е душ. Високата влага е в състояние да провокира гъбична инфекция.
Направете чай за краката си
Танините, съдържащи се в чаените листа, елиминират бактериите и правят потенето по-малко. Всеки ден си подготвяйте баня, като сварите 3 чаени лъжици чай в 1 литър вода. След това прибавете 2 литра студена вода и в получената смес киснете краката си в продължение на около половин час.
Помогнете си с оцет
Оцетът е страхотен не само за салатите, но и за стъпалата. Смесете половин литър оцет в 200 милилитра хладка вода. В получената смес киснете краката в продължение на 20 минути. Оставете ги да изсъхнат, без да ги бършете.
Ползвайте етерични масла
Лавандуловото масло е идеално срещу лоша миризма. Премахва я, а освен това има антибактериален ефект.
Правете масаж на стъпалата с 4 капки масло или си правете бани, като слагате два литра от него в три литра вода. Киснете стъпалата си в продължение на 10-15 минути.
Перете чорапите си обърнати
Така по-старателно ще може да изчистите кожните клетки и всички бактерии. Не носете в никакъв случай синтетични чорапи.
У дома ходете боси
Когато се движим, чорапите обират бактериите по пода. Когато те влязат в досег с по-влажна среда, стартира размножаването им.
Купете си козметика за крака
Помадите, които са специализирани за крака, намаляват потенето на стъпалата. Използвайте ги вечер, на суха кожа, след баня.
Дезинфекцирайте обувките си
За целта потопете стелките и връзките в антисептичен разтвор. Вътрешността на обувките също може да избърсвате с дезинфектант.
Пазете своите обувки сухи
Ако дъждът ви е намокрил, а наистина държите пак да излезете със своите любими обувки, сложете в тях смачкани вестници, преди да прекрачите прага. Те ще абсорбират влагата, поне до известна степен… Може да използвате и сешоар за окончателно изсушаване.