За жалост всички ние правим лоши финансови решения, които пряко се отразяват на нашето благосъстояние. Кои са финансовите грешки, които са най-чести? Нека видим топ 10 на тези грешки:
Още: Паунд - лев. Колко струва един британски паунд към български лев днес, 2 април /валутен калкулатор/
Комфортно ти е да си в дълг.
Важно е дълговете да са изплатени и сметките чисти. Едва след това може да се чувствате спокойни. Има хора, които намират за нормално да живеят на кредит, но в един момент може да загубят работата си и това да им се отрази.
Не плащайте първо на себе си.
Още: Стихотворение на деня, 2 април, от Дамян Дамянов
Още: Този човек се появява само в една глава от живота ви, но е ключов за останалите
Всеки път, когато получавате пари, заделете поне 10% , които да спестите първо. Така ще създадете полезен навик, който ще увеличи вашето благосъстояние.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Дневна нумерологична прогноза според датата на раждане за 2 април 2025
Още: Жените го обожават, но мъжете го мразят: Този цвят червило ви състарява
Нямате резервен фонд.
Нужно е да имате финансов буфер от 3 до 6 месеца спестени пари, ако нещо се случи, да не се притеснявате. Това не са пари за спешност, а спестявания за бъдеще. Може да загубите работата си или да е нужно да извадите средства за нещо като операция или спешен ремонт.
Не знаете ясно вашите приходи или разходи.
Още: 2 април 2025: Какъв църковен празник е утре
Още: Самопрограмиране - как да "излъжем" мозъка си и да сбъднем желанията си
Трябва да контролирате финансите си. Дали ще бъде като игра или дневник или таблица на лаптопа, няма значение, важното е да го знаете и поддържате редовно, за да сте наясно какво влиза и излиза всеки месец и на база на тази информация да оптимизирате разходите и да увеличавате приходите си.
Плащане на твърде много данъци.
Проучете, говорете със счетоводители или адвокати за какво плащате и къде отиват данъците ви. Също така вижте за легални начини как да ги намалите.
Да имаш скъпи интереси или хобита.
Маркетинговите компании разчитат на нас да пръскаме пари наляво и надясно. По-добре е да инвестирате в себе си и да опитате да учите нещо ново или безплатно.
Не инвестирате когато трябва.
Парите трябва да работят за нас. Проучвайте, разпитвайте и оформете решението си. Съвет: не слагайте всичките си пари в една инвестиция. Не оставяйте парите си да седят в банката.
Поддържане на „капещия кран“.
Малки неща могат да вземат парите ви и е важно до ги прекратите, да не ги пилеете. Вие контролирате парите си, не обратното.
Не ви пука за финансите.
Финансите са лоши, това е мисленето на някои хора. Учете, говорете, слушайте, четете. Парите са инструмент, те не могат да бъдат добро или зло.
Вярването, че парите (или хората, които ги имат) е зло.
Негативното мислене не ви помага. Учете се от тях и намерете ментори и уважавайте, без завист. Само така ще можете да се научите от техните успешни практики.