Килимите са значима част от интериора на дома. Те създават чувство за уют и по-приятна атмосфера. Независимо какъв е видът на килима, с правилната поддръжка вие можете да удължите експлоатационния му период възможно най-дълго.
Представяме ви 10 съвета как да постигнете това:
Разместване на мебелите
Тежестта на мебелите влияе на повърхността на килима и оставя трайни следи, като има вероятност да развали и самия косъм. Ако искате да избегнете тази неприятност, размествайте от време на време мебелите в дома си. По този начин ще експериментирате и с интериорния дизайн и ще развихрите въображението си.
Още: 5 подаръка, които НЕ трябва да подарявате на Нова година 2025
Още: Знаете ли имената на всички елени на Дядо Коледа?
Подходящ килим за трапезария
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Стихотворение на деня, 23 декември, от Елин Пелин
Още: Шамфъстък - как влияе на пикочната киселина и холестерола
Трапезарията е тази стая от дома, която използваме и цапаме най-често. По пода постоянно остават различни петна, съответно това се отразява и на килима. Не е препоръчително за трапезарията да изберете пухкав килим с много дълги косми, по-скоро се ориентирайте към такъв с къси косми или някакъв друг оптимален вариант.
Редовно почистване
Трябва да почистваме килимите, както и останалите мебели и аксесоари от интериора, поне 2 пъти седмично, за да не събират прекалено много прах. А за основно почистване трябва да мислим поне 2 пъти годишно.
Още: 5 подаръка, които да подарите за Нова година 2025 - привличат щастие и късмет
Още: Лекар: Чесън - вдига или сваля кръвна захар и подходящ ли е при диабет
Повредени краища
Всички сме забелязвали разплетени конци в краищата на килима, но в никакъв случай те не трябва да се дърпат, за да не се развали целият килим. По-добре да използваме ножица и да подрежем внимателно стърчащите конци.
Редовно пране
Вече споменахме, че основното почистване на килима трябва да се осъществява поне 2 пъти в годината. Може да се обърнете към професионална фирма, ако нямате възможност да го правите сами. Килимите от синтетични влакна също трябва да се перат поне веднъж на няколко месеца.
Ограничете външната мръсотия
Не влизайте с мръсни обувки вкъщи и почиствайте редовно пред входната врата – така ще ограничите оптимално мръсотията, идваща отвън.
Почистване на пода
Когато измием пода и той е все още мокър, не е препоръчително да застилате с килим веднага, тъй като можем да го увредим заради влагата. Изчакайте, докато подът не изсъхне напълно.
Защитни препарати
Съществуват специални антистатични средства и препарати за килими. Закупете си и използвайте редовно за максимална поддръжка на вашия килим.
Как да отстраним петната
Когато неволно изцапаме килима с напитка или храна, петното не се оставя да засъхне, тъй като премахването му след това ще е по-трудно и дори понякога – невъзможно. Използвайте сухи салфетки, а след това изтъркайте с влажни. Ако не се получи по този начин, ще се наложи да изперете килима.
Освежаване на цветовете
Разкриваме ви два трика, с които може да освежите цветовете на килима си и да го подновите с няколко годинки. Ще са ви необходими оцет, сода бикарбонат или сол, вода и мека четка. За първия метод ще използваме само содата – поръсваме килима и го оставяме така около 20-тина мин., след което почистваме с прахосмукачка. Содата може да се замени със сол. Вторият трик включва оцет и вода – в 1 л вода разтворете супена лъжица оцет и след това почистете с меката четка. По този начин килимът ще бъде освежен.