Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Сензационно: откриха двореца на кан Омуртаг

30 ноември 2012, 10:27 часа • 115707 прочитания

Откритието на невероятната находка става точно 40 години, след като запъчват първите разкопки в околността (1972 г.). Откривателят е проф. д.и.н. Георги Атанасов, съобщава агенция „Стандарт нюз”. Той е директор на музея в Силистра, а самата находка е на 15 км от града.

Още: Научната общност към кабинета "Главчев": Върнете ни парите, които дадохте на земеделците

Още: Увеличават военното ни участие в операцията на Противоминната военноморска група в Черно море в помощ на Украйна

Ако се потвърди, че това наистина е дворецът на кан Омуртаг, откритието би могло да се нареди сред най-великите археологически находки в нашата история, плътно зад тази на първата българска столица. За двореца се знае отдавна благодарение на известния надпис на Омуртаг върху колоната в църквата "Св. Четиридесет мъченици" във Велико Търново. Той е разчетен от известния наш учен Веселин Бешевлиев, но описанието на местоположението му не е достатъчно ясно.

Проф. Атанасов е убеден, че именно това е дворецът на Омуртаг, свидетелство за което е надпис върху колона, напълно идентична с тази от "Св. Четиридесет мъченици". На нея се чете: "Ювиги кан Омуртаг", написано с гръцки букви (канас ювиги Омуртаг).

Самият дворец изобилства с многобройни други надписи и колони, подкрепящи тезата на проф. Атанасов. Архитектурата му повтаря двореца в Плиска. А цялостният план на селището прилича на този на първата ни столицата, само че е още по-добре укрепено. За това свидетелстват останките от 14-метрови стени, подсилени с на гъсто разположени издадени кули, от които нападатели са подлагани на кръстосан обстрел. В рамките на обекта е открито и капище (eзически храм) - второто по големина след това в Плиска. Дворецът на кан Омуртаг е бил канска и царска резиденция чак до края на Х век. Същевременно е използван като отбранителна крепост срещу нашествията на маджарите.

Още: Времето утре - 19 декември 2024 г.

Още: Отделят близо 30 милиона лева за предотвратяване и овладяване на последиците от бедствия

По време на разкопките проф. Атанасов е открил и патриаршеския дворец. За това свидетелстват уникалните миниатюрни икони, изработени от сребро. Релефът им е в стила на т.нар. неомакедонска школа. В средата на иконите са изобразени архангели, държащи символите на царската власт. Това потвърждават писмените извори от епохата, според които през Х век българските патриарси са ръководели църквата именно от Дръстър.

 

На снимката: Каменна плоча, върху която се споменава името на кан Омуртаг.

Редактор: Пламен Георгиев

Още: Централни хали е обявена за „Сграда на годината“

Още: За всеки втори мъж в България изнасилените жени преувеличават или си измислят (СНИМКИ)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес