Останалите претенции на "Еврофутбол" към включването на компанията в българския списък "Магнитски" не бяха уважени от Върховния административен съд (ВАС). Съдът определи, че компанията, която беше една от перлите в портфолиото на Васил Божков, не може да иска нищожност на правителствения акт, с който беше създаден списъка "Магнитски" за България. Определението обаче може да се обжалва.
Още: Дерайлира пътнически влак за Габрово, няма пострадали
Още: Антон Златанов: "Гранична полиция" е готова за Шенген
Разликата между нищожност и отмяна на акта се крие в това, че ако той е бил определен за нищожен, изчезват всички последствия, създадени от него - все едно положението никога не е било променяно с въпросния акт. В другия случай - отмяна, държавната администрация не трябва да го прилага т.е. "последиците се заличават от момента на издаването на акта". Именно това вече беше постигнато от "Еврофутбол". Съдът обаче счита, че след като "Еврофутбол" е постигнал изваждане от списъка "Магнитски" и отмяната на списъка, е постигнал целта си.
Лозан Панов, бившият председател на Върховния касационен съд (ВКС), който вече работи във ВАС и е част от съдебния състав, има особено мнение. Според него "Еврофутбол" може да иска нищожност, защото иначе това е отказ от правосъдие.
Без последици за Божков и Пеевски: Българските институции сложиха край на черния списък "Магнитски"
Още: Издирването на Николай от Конаре няма да спре, увери вътрешният министър
Още: Издирването на изчезналото дете от Конаре: Включи се и хеликоптер
Решението в цялост
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Заловиха сексуални стимуланти без документи на "Дунав мост 2“
Още: КПКОНПИ загуби поредно дело - този път срещу бившия директор на Фонда за лечение на деца
Тричленен състав на Върховния административен съд остави без разглеждане жалбата на "Еврофутбол" ООД срещу решение № 441 от 04 юни 2021 г. на Министерския съвет на Република България за предприемане на действия във връзка с наложените от Съединените американски щати (САЩ) санкции на български лица.
С определението по административно дело № 6777 от 2021 г. се приема, че с влязлото в сила решение по административно дело № 8112 от 2021 г. жалбоподателят е постигнал целта си. При установена липса на компетентност на издателя на акта, решението на Министерския съвет в частта му т. 1, т. 3 и т. 6 не поражда права и задължения за преките му адресати, а това изключва възможността за засягане на правната сфера на жалбоподателя в настоящото съдебно производство. Липсва основание за осъществяване на действията по т. 1, 3 и 6 от решението, с които се създава възможност да се нарушават или застрашат права, свободи и законни интереси на лица извън администрацията.
След образуване на съдебното производство е отпаднал предметът на защита, което е основание за прекратяване на делото. Предвид изложеното, следва да бъде постановено определение, с което се остави без разглеждане жалбата и се прекрати производството по делото. В този смисъл е постановено определение № 9344/24.10.2022г. по административно дело № 8429/2022г. на ВАС.
Още: Фалшив сигнал за бомба вдигна на крак централата на БСП
Още: Работник загина при тежък инцидент в „Мини Марица-Изток“
Особено мнение по делото е изразил съдия Лозан Панов. Аргументите за това са, че жалбоподателят "Еврофутбол" ООД има собствен правен интерес с изричен диспозитив и по неговото оспорване да има произнасяне на съд срещу атакувания административен акт - Решение № 441/04.06.2021 г. на Министерския съвет на Република България за предприемане на действия във връзка с наложените от Съединените американски щати санкции на български лица (в частта му по т. 1, т. 3 и т. 6). Същото се отнася и за всички лица, посочени в списъците (и техните нееднократни промени и актуализации), публикувани на 15.06.2021 г. на интернет страниците на Министерство на финансите и на Националната агенция по приходите, тъй като не са налице предпоставките на чл. 159, т. 1 и т. 6 от АПК.
Прекратяването на производството по делото и респективно липсата на изрично произнасяне по подадената жалба срещу Решение № 441/04.06.2021 г. на Министерския съвет на Република България (в частта му по т. 1, т. 3 и т. 6) по оспорването на „Еврофутбол“ ООД поставя жалбоподателя в неравностойно положение и на практика представлява отказ от правосъдие, както и нарушава негови основни права, гарантирани както от действащото законодателство в Република България, така също и от чл. 13 ЕКПЧ и чл. 47 от Хартата на основните права на ЕС. Всеки, чиито права и свободи са нарушени би трябвало да разполага с ефективни вътрешноправни средства за тяхната защита от съответна национална институция дори и нарушението да е извършено от лица, действащи в качеството си на представители на официалните власти. Всеки има право неговото дело да бъде гледано справедливо и публично в разумен срок от независим и безпристрастен съд.