Рекордно обезщетение от 300 000 лева получи съдия Петър Сантиров заради несправедливото обвинение от страна на прокуратурата по случая с мнимия опит за даване на подкуп от страна на бившия военен министър Николай Цонев. Припомняме, че Цонев също беше оправдан по скандалния случай, при който следовател Петьо Петров, известен с прякора си Петьо Еврото, опита да инсценира нарочно корупционна схема с участието на Цонев, Сантиров и финансиста Тенчо Попов.
Още: Катастрофа с автомобил на НСО в София
Още: Министърът на правосъдието свиква извънредно Пленума на ВСС - решава се съдбата на Сарафов
Обезщетението за Сантиров е заради претърпените от него неимуществени вреди от незаконното обвинение по делото за подкуп, по което той беше оправдан на три инстанции заедно с бившия военен министър Николай Цонев и Тенчо Попов, пише "Правен свят". Искът на Сантиров беше за по-голяма сума - половин милион лева. Отделно прокуратурата е осъдена да плати на Сантиров и почти 40 000 лева за имуществени вреди. Те са разликата между платеното му обезщетение за петте години, в които е бил отстранен от длъжност, докато е водено делото срещу него и брутното трудово възнаграждение, което би получил като съдия в СГС за същия период. Държавното обвинение трябва да плати и над 7700 лева на Сантиров за адвокатско възнаграждение.
За да определи толкова високо обезщетение, съдия Невена Чеуз от СГС е взела предвид тежкото здравословно състояние на Сантиров. Експертиза по делото е доказала, че именно в периода, в който срещу него е водено наказателното дело, той е заболял тежко и вече е с намалена трудоспособност. Отделно от това, свидетели са описали ужасяващи обстоятелства около престоя му в ареста, който е бил над два месеца. Сантиров е бил принуден да търпи заплахи от хора, които лично той е определил да бъдат в ареста, а в един период е бил заплашван и от обвиняемите тогава от групата за отвличания "Наглите".
Освен това съдията води дело и срещу Петьо Петров, който пък беше основен свидетел на държавното обвинение по делото за подкуп. Сантиров иска от Петров 100 000 лева, но делото още не е приключило на първа инстанция, като СГС предложи на двамата да се споразумеят без съдебно решение.
Още: Повдигнаха обвинение на задържания шеф в СДВР, осигурявал фиктивни адреси на бежанци
Още: Руси Алексиев е новият председател на Софийския градски съд, реши ВСС
Преди вече над две години Върховният касационен съд (ВКС) оправда окончателно тримата подсъдими по шумното дело за корупция, в което те бяха и зрелищно арестувани на 1 април 2010 година. В решението на ВКС се казваше, че делото е "емблематичен пример за провокация към подкуп", инсценирана и проведена от тогавашния следовател Петьо Петров.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пресякоха канал за трафик на мигранти
Още: Промените, спиращи Сарафов за главен прокурор, вече са в сила: Какво следва?
Дело срещу прокуратурата заради незаконното обвинение в корупция води и бившият военен министър Николай Цонев. В началото на годината на първа инстанция градският съд му присъди обезщетение от 50 000 лева за претърпени неимуществени вреди и още 8400 лева за имуществени. Заради бруталния арест на финансиста Тенчо Попов пък България беше осъдена в Европейския съд по правата на човека в Страсбург да му плати обезщетение от 14 000 евро.