Нови изменения на Наказателния кодекс (НК) бяха пуснати днес (2 май) за обществено обсъждане, става ясно от справка в портала Strategy.bg.
Още: Катастрофа с автомобил на НСО в София
Още: Министърът на правосъдието свиква извънредно Пленума на ВСС - решава се съдбата на Сарафов
Основата на измененията е интеграцията на Директива 2013/48/ЕС относно правото на достъп до адвокат в наказателното производство и в производството по европейска заповед за арест и относно правото на уведомяване на трето лице при задържане и на осъществяване на връзка с трети лица и консулски органи през периода на задържане.
Интересен момент в промените е наказанието за кражба на кола или друго моторно превозно средство. Предвижда се за такава кражба да се влиза в затвора – до 3 години. Досега тази санкция съгласно НК също я имаше, но имаше възможност признат за виновен за кражба да бъде глобен с до 3000 лева – т.е. или затвор, или глоба. Сега вече няма опцията за глоба – само затвор.
Уникално или не, но при представянето на промените изрично е посочено, че Наказателно-процесуалният кодекс (НПК) в България не предвижда изрично обвиняем да може да се среща насаме с адвоката си. В чл. 99 от НПК е записано, че адвокат може да се среща насаме с клиента си, но не и обратното. Затова и в НПК ще има промени – в чл. 55. Промените стават през Преходните и заключителни разпоредби на Наказателния кодекс.
Още: Повдигнаха обвинение на задържания шеф в СДВР, осигурявал фиктивни адреси на бежанци
Още: Руси Алексиев е новият председател на Софийския градски съд, реши ВСС
Когато някой бъде арестуван, следва незабавно да бъде уведомен човек, който арестуваният посочи. Ако арестуван човек се откаже от адвокат, органите на реда изрично трябва да му обяснят какви ще са последствията и да бъде разписан официален протокол за това. Това важи и при действия на митническите органи.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пресякоха канал за трафик на мигранти
Още: Промените, спиращи Сарафов за главен прокурор, вече са в сила: Какво следва?