ГДБОП е задържала 42-годишен мъж с инициали Б.К., заподозрян, че е крайният получател на сумата от 60 млн. лева от незаконни схеми при строителството на АМ "Хемус".
Още: Катастрофа с автомобил на НСО в София
Още: Министърът на правосъдието свиква извънредно Пленума на ВСС - решава се съдбата на Сарафов
Мъжът е бил арестуван снощи и в момента той се намира в ареста на столично РПУ, потвърдиха от полицията.
Според събраните досега данни, мъжът е участвал в създаването на мрежа от фирми, като е убеждавал различни хора да станат фиктивни управители на тези фирми, по сметките на които били преведени част от парите, предназначени за Лот 5 от АМ "Хемус". После, твърдят от МВР, той лично придружавал фиктивните управители до банков клон, откъдето те теглили парични суми и му ги предоставяли. По този начин "с общо 52 деяния в периода от 18.06.2020 г. до 08.09.2021 г. той е получил сума в размер на 53 060 861 лева".
Разследването се води от ГДБОП, а вчера Софийската градска прокуратура (СГП) е повдигнала обвинение за престъпление по чл. 253 от Наказателния кодекс. Този текст урежда наказанията в случаи на изпиране на пари. Наказанията варират, защото зависи от тежестта на престъплението, но могат да са от 1 до 13 години затвор, от 1 до 8 години затвор, от 3 до 12 години затвор, от 5 до 15 години затвор, и глоби, вариращи от 3000 до 200 000 лева.
Още: Повдигнаха обвинение на задържания шеф в СДВР, осигурявал фиктивни адреси на бежанци
Още: Руси Алексиев е новият председател на Софийския градски съд, реши ВСС
Обвиненият е задържан с постановление на наблюдаващите прокурори за срок до 72 часа. Разследването по случая продължава, то се води от ГДБОП.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пресякоха канал за трафик на мигранти
Още: Промените, спиращи Сарафов за главен прокурор, вече са в сила: Какво следва?
За първи път мъжът беше арестуван за 24 часа в началото на ноември, а след това е бил освободен, според БНР. Според службите средствата са били изтеглени в брой от подставени лица, част от които - клошари и малоимотни хора.
Тогава от полицията съобщиха, че от близо 84 млн. лева за ЛОТ 5 на АМ "Хемус" 60 млн. са били изнесени кеш в сакове и чували. Според разследващите парите са били изтеглени в брой от 5 подставени лица, част от които - клошари и малоимотни хора.
Информацията беше разкрита в разследване на BIRD. От службите преди време обясниха, че част от средствата са били теглени в чували и носени на неизвестен към онзи момент човек. Зам-директорът на ГДБОП Любомир Николов потвърди това. Към момента няма яснота дали е арестуван този човек и един от организаторите на схемата.
Още: Верижна катастрофа в София, в едната кола са били семейство Паси
Още: Български гражданин е арестуван в САЩ след двойно убийство
Предполага се, че отклоняване на средства за автомагистрала "Хемус" се е състояло за всички лотове от 1 до 6, за които авансово са раздадени 696 млн. лева.