Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Възможно ли е Мартин Трифонов за получи доживотна присъда за убийството на Кристин?

23 август 2019, 09:00 часа • 5346 прочитания

"Никой не може да не изпълни един текст на закона. Когато един сериен или масов убиец си признае престъпленията - то се спасява от доживотната присъда и получава от 20 до 30 г. Нашият живот е съпътстван от много тежки престъпления. България се превърна от държавата на розите в държавата на вампира. Имаме прекалено много жестоки убийства и хората с основание казват, че те трябва да се спрат. Има голямо значение, дали престъпникът ще получи 30 г., или доживотен затвор. Трябва да бъдат спрени тези хора, защото не могат да бъдат превъзпитани. В Германия, Франция и Англия има доживотни присъди, въпреки че препоръчват да не се използват. Когато един човек е обладан от силите на злото се вижда колко е опасен по делата му. Един ужасяващ престъпник като Момата заяви, че ако знаеше, че ще получи доживотна присъда е нямало да извърши престъпленията си. Това трябва да е достатъчно, за да не се използва съкратеното съдебно производство." Това каза адвокат Марин Марковски в коментар да протестите на хората, които искат доживотна присъда за убиеца на малката Кристин в с. Сотиря в интервю за bTV.

Още: Бомбените заплахи към български училища са изпратени от руска платформа

Още: "Няма заплахи": МВР разкри кое е породило сигналите за бомби в училищата

"Има европейски принцип – равенство на оръжията – каквото има прокуратурата, такова да притежава и защитата. В момента съдебните ни процеси са инквизационни. Прокуратурата няма функция да решава делата и да казва кой ще остане завинаги в затвора и кой не", коментира още той по повод предложението за повече правомощия на прокурорите.

"Законодателят трябва да забрани съкратеното съдебно производство за определен кръг от категория от престъпления. Прокуратурата е страна по делото", заяви бившият градски прокурор адв. Николай Кокинов. 

Той допълни, че законът е такъв какъвто е:

Още: Окончателно: Доживотен затвор за убиеца от "Соло"

Още: Укривали данъци и не внасяли осигуровки: Разбиха престъпна група, ощетявала бюджета с милиони

"Ако се премахне съкратеното съдебно производство по-добре ли ще е близките на жертвите да слушат за страданието им в продължение на няколко години", попита бившият прокурор.

От своя страна адв. Марковски заяви, че един процес трябва да бъде бърз, справедлив и да се доближава до истината.

"Безспорно е, че прокуратурата няма място в защитната линия, законодателят е този, който трябва да каже ще има ли или не облекчения, без да залита на ляво и на дясно", каза още Кокинов и добави, че не приема искането за повече правомощия за прокуратурата.

Какво е предложението на прокуратурата?

Още: НСО за катастрофата: Вината е на другия участник

Още: Катастрофа с автобус на АМ „Хемус“, има огромно задръстване

Предложението ми е всъщност това съкратено съдебно следствие да се провежда след като се вземе позицията на прокурора. В момента законът е предвидил всяко лице, предадено на съд с внесен обвинителен акт, ако прецени, би могло да направи самопризнания, и да признае всички факти, описани в обстоятелствената част на обвинителния акт, и да се съгласи. И да не се събират обстоятелства за тези доказателства, предлага говорителят на главния прокурор Румяна Арнаудова.

"Ако самопризнанието се подкрепя изцяло от доказателствения материал, тоест колкото по-качествено си свърши работата един прокурор и събере всички необходими доказателства, толкова повече облекчаваме правното положение на осъденото лице. Защото съдът е длъжен да проведе съкратено съдебно следствие и след като определи наказанието, задължително по силата на наказателния кодекс трябва да го намали с 1/3", обясни още тя.

Съдът отправя запитване какво е становището на прокурора, но в становището на прокурора, той каквото и да заяви няма каквото и да е правно значение.

На въпрос, ако се тръгне от случая с Мартин Трифонов, ако той се признае за виновен в съда, това гарантира ли му съкратено производство, отговорът е:

"Да, гарантира му, защото съдът няма друга правна възможност, просто такава не му е предоставена. Няма да получи наказанието доживотен затвор, защото в Наказателния кодекс е посочено, че дори това да е най-справедливото наказание, съдът е длъжен да го замени с наказание лишаване от свобода от 20 до 30 години. Тоест максимумът който би получил Мартин е 30 години. И в конкретния случай, за който напоследък всички говорим, може би шансът на едно справедливо наказание, което би наложил съдът е във възможността прокурорът да изразява позиция.

Ще можем да изразяваме становища, че въпреки направеното самопризнание, въпреки направената на практика оценка на качеството на извършения прокурорски труд, без съкратено съдебно следствие, ще постигнем по справедлива присъда", допълни още Арнаудова. 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес