Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС) изслуша съдия Мирослав Петров, който отказа да отнеме автомобила на Ивайло Цветков – Нойзи, осъден миналата година за шофиране в нетрезво състояние. Изслушани бяха и представители на сдружение "Ангели на пътя", след като се появиха публични съмнения за натиск върху съдията. Според съдия Петров предвидената в Наказателния кодекс възможност за конфискуване на автомобила на пиян или дрогиран водач противоречи на българската Конституция и на правото на Европейския съюз.
Миналата седмица прокурорската колегия изслуша двама прокурори относно съмнения за натиск върху съдия Петров.
"Поводът за проверката срещу мен е сигналът на сдружение "Ангели на пътя". Въпреки че те го внесоха, той не е подписан. Според мен в него единствено се изразява несъгласие с моето решение по делото", заяви съдия Мирослав Петров пред колегията днес (11 февруари). Той подчерта, че не е против гражданите да подават сигнали, когато разполагат с доказателства, тъй като съдиите не са неприкосновени. В случая обаче сигналът представлява единствено израз на несъгласие с неговото решение и искане за проверка, допълни той. Още: Глобиха адвоката на Нойзи за неявяване на делото
"Смятам, че анонимни сигнали или такива без доказателства не могат да бъдат основание за подобни проверки", каза още съдия Петров. По думите му, ако някой от участниците в наказателния процес не е съгласен със съдебното решение, има възможност да го оспори пред по-горна инстанция.
Той посочи, че проверката е започнала, защото делото е с публичен или медиен интерес, но съобщи, че това не е единственото му произнасяне по този текст на закона.
"Не сме анонимни"
Представителите на "Ангели на пътя" потвърдиха, че сигналът им не е подписан, но според юрист, с когото са се консултирали, при електронно подадени сигнали, в които са посочени имената на подателите, подпис не е задължителен. Още: "Въпрос на време е да имаме разправия със съдии и прокурори": Почернени от катастрофи родители
"Подадохме сигнала по електронен път и не сме анонимни. Поводът беше, че съдия не отне автомобила на публична личност, което ни накара да се запитаме дали това е изолиран случай. Прокуратурата направи проверка, която установи, че това е практика на съдията, а не единичен случай. За нас случаят можеше да приключи тук", коментира Красимир Арсов от сдружението.
Нинелла Върбанова от "Ангели на пътя" уточни, че информацията им идва единствено от медии, тъй като нямат достъп до други източници. "Нямаме повече данни и доказателства. Видяхме по телевизията, че автомобилът не е отнет, а според поправките в закона от 2023 година това е трябвало да се случи. Затова подадохме сигнал", обясни тя.
"Надяваме се, че дискусията, предизвикана от този случай, ще доведе до полезни решения и мерки, за да не се случва това, срещу което се борим – да няма родители като нас", каза Красимир Арсов пред медиите. Още: "Сериозен прецедент": ЕЦТП с писмо до съда, който не отне колата на Нойзи
Според него съдия Петров е опитал по всякакъв начин да докаже правотата си. "Не може той да не спазва закона", заяви Арсов.