Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Владимира Янева не влиза в затвора, защото прокуратурата пропуснала да я обвини за две нарушения

16 септември 2016, 15:00 часа • 15550 прочитания

Скандалният бивш председател на Софийския градски съд (СГС) Владимира Янева, която стана главно действащо лице в т.нар. дело „Червей“, не е била наказана с по-тежка присъда на първа инстанция от година затвор условно, защото прокуратурата не я обвинила официално в повече от едно на брой нарушения. Това става ясно от мотивите на съдия Иван Коев от СГС, който гледа делото на първа инстанция.

Янева не е била първоначално обвинена, че е нарушила чл. 15 от Закона за специалните разузнавателни средства (ЗСРС). Съгласно този член съдия Янева като председател на СГС трябва писмено да даде разрешение или да откаже използване на специални разузнавателни средства (СРС) в срок от 72 часа, като трябва да мотивира защо разрешава или забранява СРС по конкретен казус. Ако беше обвинена за нарушение на чл.15 от ЗСРС, напълно възможно е било при доказване на тезата в съда Янева да бъде осъдена ефективно на първа инстанция – от 1 до 5 години затвор.

Съдът е отказал да обсъжда и евентуално нарушение на друг текст от ЗСРС от страна на Янева – дали престъпленията, за разкриването на които са разрешавани СРС, попадат сред тези, за които законът го позволява. Причината – прокуратурата пак е повдигнала този въпрос едва в пледоарията си, но такова обвинение липсва в акта, внесен в СГС, пише „Правен свят“.

В началото на тази година съдия Иван Коев осъди Янева на година затвор условно, след като я призна за виновна само по обвинението за продължение на прилагане на СРС със 120 дни над разрешеното по закон. Другият обвиняем по „Червей“ - бившият шеф на Дирекция „Вътрешна сигурност“ на МВР Тодор Костадинов, беше осъден само за компютърно престъпление и глобен 3000 лева.

Сагата "Червей"

До делото се стигна след шумен скандал в началото на миналата година, тръгнал с изказвания за подслушване на протестиращи срещу кабинета "Орешарски". След това прокуратурата опроверга тези твърдения и започна разследване за незаконно използване на СРС-та във връзка с автоматизираната информационна система на МВР. В хода на разследването беше огласен и доклад на Бюрото за контрол на СРС, според който Владимира Янева е дала серия разрешения за специални разузнавателни средства и е допуснала да бъдат прилагани 300 дни, въпреки че максимално допустимият срок е 180 дни. Прокуратурата обвини бившия председател на СГС в продължавано престъпление по служба (чл. 284в, вр. чл. 26, ал. 1 от НК), което се наказва с от 1 до 5 години затвор и глоба до 5000 лв.

Според обвинението Янева е извършила продължаваното престъпление, като на 12 септември 2013 г., 12 ноември 2013 г., 28 януари 2014 г. и 25 март 2014 г., два пъти е разрешила използване и два пъти е разрешила продължаване на експлоатацията на СРС в нарушение на закона. В обвинителния акт се казва, че разрешенията са дадени по отношение на автоматизираната информационна система "Централен полицейски регистър" без тя да е обект за установяване на самоличността на лица, за които са получени данни и има основания да се предполага, че подготвят, извършват или са извършили тежки престъпления. Прокуратурата твърди още, че разрешенията са за използване на всички способи, предвидени в ЗСРС, без да е възможно прилагането им по отношение на информационна система. Не са били спазени и изискванията на закона за мотивиране на исканията за използване на СРС и в нарушение на максималните срокове за прилагане на СРС.

Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес