Трима български граждани бяха задържани и обвинени във Великобритания по подозрение в шпионаж в полза на Русия, съобщи BBC.
Става въпрос за 45-годишния Орлин Русев, 41-годишния Бисер Джамбазов и 31-годишната Катрин Иванова, които са живеели в Обединеното кралство. Твърди се, че са работили за руските специални служби.
In the #UK, three citizens of #Bulgaria were accused of spying for #Russia
— NEXTA (@nexta_tv) August 15, 2023
They were arrested in February and have been in custody ever since. All of them have lived in the UK for many years.
The Russian spies were found to have forged documents from nine different countries:… pic.twitter.com/U86T3Aq7Wb
Фалшиви документи
Заподозрените българи са задържани в рамките на мащабно разследване в областта на сигурността във Великобритания, предаде телевизията.
Те са били задържани още през февруари и оттогава са в ареста. В момента им е наложена мярка „задържане под стража“.
Българите са обвинени в притежание на документи за самоличност с "неправомерни намерения". Знаели са, че са фалшиви, твърдят британските власти. Документите включват паспорти, лични карти и други документи за Великобритания, България, Франция, Италия, Испания, Хърватия, Словения, Гърция и Чехия.
Тримата обвиняеми са арестувани от полицията, отговаряща за шпионажа на национално ниво.
Още: Германия. Най-зрелищните шпионски афери
Кои са задържаните?
Орлин Русев е от Грейт Ярмът, Норфолк. Бисер Джамбазов и Катрин Иванова са от Хароу, Северозападен Лондон. Тримата живеят в Обединеното кралство от години, като работят на различни длъжности и обитават крайградски имоти.
Русев има бизнес контакти в Русия. Той се премества в Обединеното кралство през 2009 г. и три години работи на техническа длъжност в сферата на финансовите услуги. В онлайн профила му в LinkedIn се посочва, че по-късно става собственик на фирма, занимаваща се с разузнаване на сигнали, което включва прехващане на комуникации или електронни сигнали.
Русев, чийто последен адрес е къща за гости на брега на морето в Грейт Ярмът, също така е бивш съветник в българското министерство на енергетиката, пише BBC.
Още: Защо изкуственият интелект няма да замени шпионите
В Хароу бивши съседи описват Джамбазов и Иванова като двойка. Джамбазов е шофьор в болница, а Катрин Иванова се описва в онлайн профила си в LinkedIn като лаборант в частен здравен бизнес. Двойката, която се е преместила на острова преди около 10 години, е ръководила обществена организация, предоставяща услуги на български граждани, включително запознаването им с "културата и нормите на британското общество".
Според български държавни документи в интернет - те са работили и за избирателни комисии в Лондон, които улесняват гласуването на български граждани, живеещи в чужбина.
Детективите са прекарали доста време в претърсването на последния им дом в Хароу, казват съседи. Полицейското присъствие там е било видимо повече от седмица.
Още: Полша арестува двама руснаци заради "Вагнер", обвини ги в шпионаж
Тримата обвиняеми трябва да бъдат изправени пред съда в Олд Бейли в Лондон през януари. Те все още не са направили самопризнания по обвиненията.
Полицията за борба с тероризма във Великобритания отделя все повече време за подозрения за държавни заплахи и шпионаж, особено свързани с Русия. Тяхната загриженост е следствие от известните случаи от последните години, свързани с операции на руското разузнаване в Обединеното кралство - на Сергей Скрипал, Александър Литвиненко и др.
Още: Русия арестува бивш служител във военен комплекс заради "шпионаж в полза на Германия" (ВИДЕО)
Посланикът ни не е бил информиран
"Британските институции не са ни информирали за задържането на тези три лица, които се цитират в съобщението на Би Би Си". Това каза за БТА посланикът на България в Обединеното кралство и Северна Ирландия Марин Райков.
"Практиката в Обединеното кралство предполага, когато задържано лице, чужд гражданин, заяви, че не желае да бъде информирана неговата страна за задържането му, британските власти предоставят това право на съответното лице, т.е. те в такива случаи не информират посолството", обясни Райков.
"Конкретно през посолството такава информация не е минала. Съответно - ние не знаем, независимо че всяка седмица получаваме сведения за задържани български граждани", добави той.
"Една от жените, чието име се цитира, е била член на изборна комисия, но не е била представител на държавата, т.е. нейното определяне като такава е било от волята на съответна политическа партия", каза още посланик Райков, цитиран от БТА.