"Държавният секретар има достоверна информация, че Миталов е участвал, директно или индиректно, в сериозна корупция в качеството си на съдия от Специализирания наказателен съд. Тази корупция подкопава върховенството на закона и демократичните институции в България."
Това са съобщили от Държавния департамент на САЩ пред вестник "Сега" и БНТ по повод решението на държавния секретар Майк Помпео съдия Андон Миталов и семейството му да не могат да влизат в Америка, тъй като магистратът е замесен в сериозна корупция. ПОДРОБНОСТИТЕ ТУК.
Без отговори обаче остават въпросите какви точно са корупционните действия на съдията на Специализирания наказателен съд и кога са извършени. А също и от кого е дошъл сигналът срещу него.
Магистрати от ВСС се зачудиха и обявиха действието за "странно", защото "дали някой е корумпиран или не се решава в наказателно дело и влязла в сила присъда." Според Емил Дичев от съюза на съдиите: "по принцип на мен ми е доста обидно за нашето национално достойнство чужда държава да казва кой съдия или държавен служител на висше ниво е корумпиран."
Съдийската колегия реши да възложи проверка разследван ли е съдия Миталов. Единственото предположение, което остава е това, че именно Миталов даде разрешение на заподозреният в шпионаж шеф на Фондация "Русофили" Николай Младенов да напусне България и да получи награда от Владимир Путин. От Инспектората към ВСС изпрати закъснял отговор, че проверката изискана още тогава от Сотир Цацаров е спряна, защото, както става ясно от съобщението до медиите, Инспекторатът "няма компетентност да проверява правилността на съдебните актове". ВИЖТЕ ПОДРОБНОСТИ.
Самият съдия Андон Миталов все още не е коментирал състоятелно действията на САЩ, но пък излезе в болничен.
От официалния отговор за БНТ и в. "Сега" става ясно, че законът, по който е санкциониран съдия Миталов, "не дава конкретна дефиниция на "сериозна корупция" - "по принцип ние разглеждаме характера на корупционните действия, включително и техния евентуален ефект върху националните интереси на САЩ", посочват от Вашингтон.
Външното министерство на Америка обяснява още, че "най-общо казано, корупцията нанася съществени вреди върху икономиката, обществото и сигурността на дадена страна, може да улесни организираната престъпност и да отслаби общественото доверие във върховенството на закона и в управлението. Това има пряко отражение върху националната сигурност на Съединените щати, техните икономически и външнополитически интереси и, убедени сме, тези на партньорските на САЩ страни".
В позицията е отбелязано и че "когато държавният секретар на САЩ получи достоверна информация, че длъжностно лице е участвало директно или индиректно в сериозна корупция или в тежко нарушаване на човешките права, той е задължен да посочи публично или конфиденциално това длъжностно лице и неговите или нейните най-близки роднини по силата на Раздел 7031"
От Държавния департамент обясняват, че ще продължат да използват тези си правомощия и "в зависимост от конкретните обстоятелства някои оповестявания се правят публично, докато други могат да бъдат конфиденциални".