Върховният административен съд върна ОВОС-а на новия инсинератор в София на административния съд. Сега друг съства от магистрати трябва да се произнесе по казуса, съобщават от вестник Сега.
Още: Издирването на изчезналото дете от Конаре: Включи се и хеликоптер
Още: Заловиха сексуални стимуланти без документи на "Дунав мост 2“
Жалбата е на екосдружение "За Земята". Те оспорват направената оценка за въздействие на околната среда във връзка със строежа на инсинератор за изгаряне на гориво от RDF (твърди) отпадъци на територия на ТЕЦ-София.
Решението идва дни след като ГЕРБ, СДС, ВМРО и Атака в СОС решиха, че за да се построи завод за горене на отпадъци няма нужда да се питат софиянци, отхвърляйки предложеният по темата референдум от "Демократична България" и независимият съветник Борис Бонев.
В мотивите си ВАС посочва, че първата инстанция "не е подложила на преценка разгледаните рискове от аварийни ситуации и мерките за реагиране...", а също и че "следва да бъдат изяснени въпросите относно здравния риск, съдържанието, нивата и териториалния обхват на разпространение на вредните за човешкото здраве емисии от изпускащото устройство".
Още: КПКОНПИ загуби поредно дело - този път срещу бившия директор на Фонда за лечение на деца
Още: Фалшив сигнал за бомба вдигна на крак централата на БСП
"Избраната площадката за реализация на инвестиционното предложение (RDF-инсталацията) се намира в район „Сердика“, но по делото са налице достатъчно данни за вероятно неблагоприятно въздействие от реализацията върху съседните райони и съответно – за потенциална опасност за засягане на околната среда на териториите на тези райони", пише още в решението.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Работник загина при тежък инцидент в „Мини Марица-Изток“
Още: Пети ден продължава търсенето на детето със Синдром на Даун
В направения ОВОС като потенциално засегнато население в района, в който се предлага да бъде реализирано инвестиционното предложение, са отделени следните 3 групи: строителните работници, работещите на територията на площадката, и работещите на територията на инвестиционното предложение, посочва ВАС. Живеещите в кварталите на район „Сердика“ не са разгледани като потенциално засегнато население по съображение, че след въвеждане на инсталацията в експлоатация при спазване на технологичния режим на пречиствателните съоръжения не се очаква влошаване на показателите и нормите за качеството на атмосферния въздух, отбелязва съдът.
Именно това оспорва „За земята“ с твърдение, че емисиите на въглероден окис и азотни оксиди ще се разпространяват върху територията на „Сердика“ и не само върху нея, но и върху жилищни и обществени сгради в районите „Нови Искър“, „Надежда“ и „Подуяне“ и „Кремиковци“, припомня Върховният съд.
Според магистратите в обществените консултации има право да участва не само пряко засегнатата част от обществото, но и тази, за която съществува опасност да бъде засегната.
Още: Полицията в Търговище издирва 59-годишен мъж (СНИМКА)
Още: Правосъдното министерство публикува предложение за промени в Закона за съдебната власт
Заключението в ОВОС, че от експлоатацията на инсталацията не се очаква влошаване на качеството на атмосферния въздух спрямо данните от доклад за 2012 г., не може да се възприеме в смисъл, че изпусканите нови въздушни замърсители ще се ограничат върху територията на производствената площадка, пише в решението.
ВАС открива още редица слабости в хода на първоинстанционното съдебно производство: не е изяснено какъв е териториалният обхват на разпространение на вредните за човешкото здраве емисии от новото изпускащо устройство в зависимост от климатичните и атмосферните условия; няма преценка за рисковете от аварийни ситуации и мерките за реагиране, се казва в решението; не е изяснена възможността за възникване на сценарий на най-лошия възможен вариант.
Затова съдът постановява: "Неправилно е отхвърлено искането на "За Земята" за допускане на допълнителна съдебна експертиза, която да даде заключение при нормална (безаварийна) работа на инсталацията, като се нанесе обхватът на емисиите на CO, върху кои райони освен „Сердика“ ще се разпространи вредното въздействие на атмосферните замърсители с оглед посочения от вещите лица радиус за площадката на ТЕЦ „София“.