Разреденият алкохол и опитите за заблуда относно вида на напитката са основните нарушения, които Комисията за защита на потребителите (КЗП) установява при проверките си в заведенията, ол инклузив комплексите и търговската мрежа. Това съобщи председателят Димитър Маргаритов в рубриката „Чети етикета“ по bTV, съобщиха от пресцентъра на КЗП.
Още: Делото "Дебора" започва отначало (ВИДЕО)
Още: Полицайка, присвоила Айфон и пари в евро, отива на съд
"Резултатите от наскоро взета проба показаха, че вместо минималните 40 градуса за концентрат, една бутилка „уиски“ беше с показател малко над 20 градуса, което по-скоро е типично за вино. Хванахме и случай на продажба в търговската мрежа на една напитка, върху етикета на която пишеше с малки букви: „с аромат на“ и с много по-големи букви „уиски“, даде примери Маргаритов. Той добави, че последният има характер на нелоялна търговска практика и Комисията е взела решение тя да бъде забранена.
Маргаритов отбеляза, че Комисията има много успешни съвместни акции с Агенция „Митници“. Той припомни фрапантния случай отпреди две години, когато при проверка в заведение бе задържано сериозно количество алкохол – над 100 литра, в бидони, поставени в имитиращи контейнери за смет.
"Идеята е да се ограничи до миминум възможността такъв алкохол да бъде пласиран. Очевидно се правят опити, но пък и ефективността на институциите в последно време е доста сериозна и това се вижда по резултатите от извършваните проверки", посочи той.
Още: Окончателно: ВСС прекрати процедурата за избор на нов главен прокурор (ВИДЕО)
Още: Кола падна в изкоп на столичното метро
"Хубавото е, че в последните години няма опасен алкохол и инциденти, свързани с употребата на такъв алкохол. Но това, че се правят опити от страна на търговци за измами, не е добър атестат и затова контролната дейност трябва да продължи сериозно", каза още председателят на КЗП. И уточни, че това е особено важно в ол инклузив комплексите, където се предлага разливен алкохол и където по-често след изземване на проби се установяват отклонения.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: „Хибридна атака от руска платформа“: Явор Колев за бомбените заплахи до училища
Още: ВСС заседава извънредно за избора на нов главен прокурор
"Градусовото съдържание, което като минимум за всяка една от спиртните напитки е поставено в закона, не се достига. Напротив – оказва се, че с вода основно се понижава, за да се увеличи количеството", посочи Маргаритов. Той препоръча във всеки случай, в който още при опитването на дадена напитка потребителите имат някакво съмнение, че нещо във вкуса не е наред – не само, че може да бъде по-слаба, отколкото е обикновено, а че има притеснителна вкусова специфика, която не е типична за такъв тип напитка, веднага да спрат консумацията и да сигнализират.
"Когато нещо е евтино и очевидно няма как с печалбата, която се калкулира и с акцизите, които трябва да се плащат към държавата, тази стойност да бъде обоснована, то най-вероятно не е направено както трябва и според изискванията. Ние сме на разположение, който усети някакъв риск, може да се обърне към нас", завърши председателят на КЗП.
Санкциите за нелоялни практики за производителите и търговците на алкохол са от 3 000 лв. до 30 000 лв.
Още: Бомбените заплахи към български училища са изпратени от руска платформа
Още: "Няма заплахи": МВР разкри кое е породило сигналите за бомби в училищата