Министерството на енергетиката трябва да заплати 3 502 252 лв. обезщетение на свързания с бизнесмена Христо Ковачки ТЕЦ "Бобов дол". Решението за това е на Върховния административен съд (ВАС) и е окончателно, съобщи в. "Сега".
Още: Груби нарушения предхождали влаковата катастрофа: Страшен разказ за случилото се край Локорско
Още: Съдът отхвърли иск на "Сиела Норма" за 43 млн. лв. срещу ЦИК
ОЩЕ: Стотици на протест в ТЕЦ "Бобов дол" срещу закриването му
ЗА КАКВО Е ДЕЛОТО?
ТЕЦ-ът заведе дело по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди (ЗОДОВ) заради решение на Министерството на енергетиката от 2019 година, когато министър е Теменужка Петкова от ГЕРБ. Тогава с писмо от директора на дирекция "Сигурност на енергоснабдяването и управление при кризисни ситуации" са разпределени на "Бобов дол" безплатни емисионни квоти в размер на 262 662 тона, вместо дължимите за съответната година 449 343 тона.
Още: Катастрофа с автомобил на НСО в София
Още: Министърът на правосъдието свиква извънредно Пленума на ВСС - решава се съдбата на Сарафов
Впоследствие обаче българските съдилища отсъждат, че въпросният административен акт е нищожен, в резултат на което топлоцентралата претендира обезщетение заради пропуснати ползи. "Както първоинстанционният, така и касационният състави изрично са приели, че с писмото се отказва предоставяне на част от полагащите се на "ТЕЦ - Бобов Дол" ЕАД безплатни квоти и се извършва корекция на референтната цена на емисиите на парникови газове. Въз основа на така установеното от правна страна съдът приел, че оспореното писмо е издадено от некомпетентен орган", пише в решението на ВАС.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Повдигнаха обвинение на задържания шеф в СДВР, осигурявал фиктивни адреси на бежанци
Още: Руси Алексиев е новият председател на Софийския градски съд, реши ВСС
"Доколкото на оператора в действителност са предадени по-малък брой квоти спрямо полагащите му се съгласно Националния инвестиционен план и не се установява наличието на друг акт, от който да следват подобни последици, следва да се приеме, че прогласеният впоследствие за нищожен акт е бил приведен в изпълнение и именно въз основа на него ищецът е бил лишен от полагащите му се квоти. Правилно първоинстанционният съд е отхвърлил възражението, че вписването на по-малко квоти на операторите е резултат от едностранно решение на Европейската комисия, тъй като от една страна последиците на акта вече са преценени от съда, произнесъл се по законосъобразността му, а от друга страна – възражението не е подкрепено от доказателства", казва още Върховният административен съд.
ОЩЕ: Закриват ТЕЦ "Бобов дол" през 2038 г.?
По делото прокурорът от Върховната административна прокуратура също изразява становище в подкрепа на ТЕЦ "Бобов дол", като казва, че жалбата на Министерството на енергетиката е неоснователна. В крайна сметка ВАС потвърждава решението, че дружеството трябва да получи 2 080 242 лв. обещетение заедно с 1 422 010 лв., представляващи законни лихви.
Още: Пресякоха канал за трафик на мигранти
Още: Промените, спиращи Сарафов за главен прокурор, вече са в сила: Какво следва?