Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Съдът се произнесе по сага, свързана с дългове на бивша фирма на Асен Василев

21 ноември 2024, 10:56 часа • 1420 прочитания

Вече бивша от над 3,5 години фирма на бившия финансов министър и един от съпредседателите на "Продължаваме промяната" (ПП) Асен Василев има да връща 3 649 560 долара дълг (главница и лихви, които са оформени от два заема, съответно на стойност 1 000 000 долара и 477 025 долара плюс лихви), след като падежът му е бил на 01.01.23. Това става ясно от решение на Софийски градски съд (СГС).

Още: Катастрофа с автомобил на НСО в София

Още: Министърът на правосъдието свиква извънредно Пленума на ВСС - решава се съдбата на Сарафов

Историята

Става въпрос за фирма "СТВ Консълтинг" ЕООД – историята за нея и продаден от нея имот на ул. "Чаталджа" 3 се появи в публичното пространство в началото на 2024 година, припомнете си: Бивша фирма на Асен Василев продала имот точно преди да ѝ се наложи да плаща дълг

Още докато Асен Василев е бил част от фирма "СТВ Консълтинг", компанията е започнала да влиза в затруднено финансово състовние, което се отразява на способността ѝ да връща дългове - според експертизата на вещо лице по делото в СГС. В самото начало на 2021 година фирмата получава заем от 1 000 000 долара (с лихвата – 1 322 975 долара). Това става ясно от решението на СГС. Впоследствие, "СТВ Консълтинг" получава и заем от 477 025 долара – и двата заема са дадени от американския гражданин Себастиан Бретшнайдер, а след втория заем е договорено падежът и на двата заедно да стане на 01.01.2023 година (първоначално, датата на падеж на заема от 1 000 000 долара е 08.02.2021 година).

На база експертиза от вещо лице съдът обаче посочва, че "СТВ Консълтинг" ЕООД е в състояние на неплатежоспособност още от 31.12.2020 г., а към 01.01.2021 година фирмата е получила първия заем от Бретшнайдер от 1 322 975 долара (с главница и лихви). Кой е заемодателят Себастиан Бретшнайдер, припомнете си: Търсещият милиони от бивша фирма на Асен Василев се оказа директор на негова офшорка

Още: Повдигнаха обвинение на задържания шеф в СДВР, осигурявал фиктивни адреси на бежанци

Още: Руси Алексиев е новият председател на Софийския градски съд, реши ВСС

Самият Василев заяви следното в началото на 2024 година: "През май 2021 г. излизам от фирмата и с това приключва моето участие в "СТВ Консълтинг" ЕООД, което е видно и от Търговския регистър". Проверка на Actualno.com в Търговския регистър показа, че действително на 13 май, 2021 година е оформено прехвърлянето на оставащия дял на Василев в компанията и едноличен собственик оттогава е Марио Сотиров: "Не били компютри, а компоти": Асен Василев проговори за имотния скандал (СНИМКИ)

"СТВ Консълтинг" взема заем без да може да го върне

"Началната дата на състоянието на неплатежоспособност е настъпила много преди настъпване на изискуемостта на вземането на кредитора (Бретшнайдер)", категорично пише в съдебното решение. От съда Бретшнайдер иска "СТВ Консълтинг“ да бъде обявена в несъстоятелност, за да не се стигне дотам стойността на активите (масата) на фирмата допълнително да се понижи, и по същество компанията да не може повече да се разпорежда с имуществото си, а управлението да се поеме изцяло от синдик. Съдът обаче постановява да има надзор от временен синдик на управлението на "СТВ Консълтинг" ЕООД, но не отнема правото на управление на управителните органи на компанията т.е. не се съгласява тя изобщо да не може повече да се разпорежда с имуществото си. Това става, след като СГС признава, че управителят на "СТВ Консълтинг" ЕООД (след 13.05.2021 година това е само Марио Сотиров) не е дал достъп до счетоводството и е правил сделки, без да уведоми назначен временно синдик. Но и според съда няма доказателства, че компанията е действала по начин, по който да опита нарочно да не плати дълговете си (да застраши интересите на кредиторите си), а само твърдения. Конкретно, Бретшнайдер твърди, че "СТВ Консълтинг" е насочила плащания към друго лице, които е трябвало да извърши за погасяване на дълга си към него. Американецът казва, че на 07.09.2023 година "СТВ Консълтинг" продава имот на ул "Чаталджа" 3 в София (по това време Асен Василев не е във фирмата от 2,5 години), а остатъкът от продажната цена е резултат от погасяване на договор за банков кредит за 174 220 евро (186 415 долара), но трябвало тези пари да отидат за погасяване на дълга към него.

Защо дългове и кредитори – в множествено число? "СТВ Консълтинг" ЕООД има да изплаща още и банков кредит, който е на стойност 1 500 000 лв. Към 15.01.2024 година компанията има просрочена главница от 31 157,27 лв. с лихва 5 766,51 лв, но заемът не е обявен от банката за предсрочно изискуем.

В крайна сметка, СГС открива производство по несъстоятелност на "СТВ Консълтинг" и назначава временен синдик като надзор, като определя срок от 1 месец за кредиторите да предяват пред съда писмено какви дългове търсят от "СТВ Консълтинг". Срокът почва да тече от датата, на която в Търговския регистър е вписано решението за производството по несъстоятелност. А на Бретшнайдер са присъдени веднага 67 668,40 лв. разноски за адвокат, които "СТВ Консълтинг" трябва да плати.

Още: Верижна катастрофа в София, в едната кола са били семейство Паси

Още: Български гражданин е арестуван в САЩ след двойно убийство

Пълното съдебно решение: ТУК!

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес