Окръжният съд на Пловдив отмени решението на Районния съд за пускането под домашен арест на Георги Георгиев, обвинен за нападението над Дебора Михайлова, съобщиха от съда.
Още: МВР знае за скандалния случай с чатовете в ГДБОП
Решението на Пловдивския районен съд за отмяна на мярката „задържане под стража“ на Георгиев е от 30 юли тази година. То предизвика вълна от възмущение, и официален протест от страна на прокуратурата в Стара Загора.
На 26-годишния Георги Георгиев са повдигнати общо 3 обвинения – за двустепенна средна телесна повреда след нанасяне на 18 прорезни рани с макетен нож, за принудително подстригване на косата на момичето и за заплахи за убийство.
Още: Случая "Дебора": Съдът пусна Георги Георгиев под домашен арест
Още: Нает като “муле“: Младеж спаси баба от ало измамници
Още: 58 шева след нападение с макетно ножче: Затвор за мъжа, обезобразил жена си
След насилието Дебора получи 400 шева. Първоначално 26-годишният Георги е задържан за 72 часа, но след обжалване е пуснат от ареста без никаква мярка и с мотива, че евентуално извършеното от него е "лека телесна повреда".
През август 2023 г. обаче в нова експертиза пораженията по момичето бяха определени не като „лека телесна повреда“, а като „средна, включително и с опасност за живота“.
Още: "Това дете можеше да е живо!": Диана Русинова иска незабавни оставки в АПИ
Още: Български пожарникари помогнаха на щъркел в беда
Случаят предизвика протести в цялата страна. Делото тръгна бавно и трудно. След като всички съдии в Стара Загора си направиха отвод, то беше изпратено в Пловдив от Върховния касационен съд. Георги Георгиев не се признава за виновен, а майка му е категорична, че не е отгледала насилник.