Не познавам Нотариуса. Това заяви съдия Галя Георгиева, която поиска да бъде изслушана от Прокурорската колегия на Висшия съдебен съвет (ВСС), предаде БГНЕС.
Съдия Георгиева обясни, че е тук, за да защити своето име на съдия с 40-годишен стаж. "Няма да допусна по мой адрес да се разпространяват клевети, да бъда набедявана в престъпление и да се уронва моето име на съдия", заяви тя и добави, че е поискала да бъде изслушана днес от Прокурорската колегия, за да защити и името на семейството си, и на нейните колеги.
Наричаха ни бухалки
Още: Бивш министър на правосъдието: Най-важното е да се установи защо бе убит Нотариуса
Георгиева допълни, че по отношение на магистратите в Специализирания съд и прокуратура се допусна да ги представят в едно негативно отношение. "Политиците ни наричаха бухалки", каза тя, като подчерта, че е недопустимо да се вменява на обществото, че магистрати са бухалки и да се настройва.
Съдия Георгиева е категорична, че българският магистрат заслужава уважение. "Една силна съдебна власт означава силни държава. Трябва да работим за това държавата ни да бъде силна и независима и съдебната ни власт трябва да бъде силна и независима", заяви още тя.
Това е клевета
Съдия Георгиева припомни заседанието на временната парламента комисия за дейността на групата около Мартин Божанов – Нотариуса, на което бяха изслушани бизнесменът Веселин Денков, Ивайла Бакалова и адвокат Ина Лулчева. "29 февруари обявяват, че аз съм част от групата на Нотариуса и обяснението беше дадено както от Бакалова, така и от адв. Лулчева. Не мога да си съглася, че е истина. Това не е истината. Това е клевета", категорична е тя.
Още: Бойко Найденов: Убийствата на Мартин Божанов и Алексей Петров може да са свързани
По какви дела е обвиняем Веселин Денков
Съдия Георгиева посочи, че Веселин Денков е обвиняем по три дела – за лихварство, за рекет, за съучастие в убийство в качеството на подбудител. "Тези дела са висящи", уточни тя.
Съдия Георгиева попита "допустимо ли е Народното събрание (НС), макар и по някакви вътрешни техни правила, да създава нарочна комисия". "Може ли тези висящи дела да бъдат коментирани от подсъдимия, от Бакалова и адв. Лулчева", отново попита тя и съобщи, че по делото за лихварство, по което се е произнасяла по мерките за неотклонение, има класифицирани материали.
АКФ над прокуратурата ли е
Още: Случаят „Нотариуса“ показва, че има политически чадър
Тя отбеляза, че във временната парламентарна комисия присъстваха и представители на Антикорупционния фонд. "Те се занимават с мярката за неотклонение на Денков от 2021 г. Като съдия, който от 40 г. се занимава с тази дейност, си задавам въпроса какъв е предметът на дейност на Антикорупционния фонд. Над прокуратурата ли стои Антикорупционният фонд", попита тя и добави, че в България има разследващи органите в лицето на МВР, има прокуратура, има съд.
Съдия Георгиева е категорична, че никой никога не й е въздействал по делата, с които се е занимавала.
"Недопустимо е фондация да изземва функции на прокуратурата", категорична е тя и продължи:
Още: АКФ публикува още снимки на полицай пред клуба на Нотариуса
"Да ме прощават депутатите, но аз на тази комисия нямам доверие, защото се хвърля кал по мен и магистратите, които са работили в Специализирания съд. Очаквам да ме поканят депутатите, за да им кажа какво мисля за тяхната комисия."