Поръчките през интернет са един от вариантите за измама от киберпрестъпници. Всичко започва от едно получено съобщение, че най-накрая колетът Ви, от страни извън Европейския съюз, вече е в България. Следват серия от стъпки, които трябва да направите, за да платите и да си "освободите" пратката. И там идва измамата.
Още: Тежка катастрофа блокира движението в района на Нови хан, има пострадали (ВИДЕО)
Още: Прах в очите с катастрофите и готвените мерки: Обвинение към държавата
„От началото на годината имаме регистрирани над 1000-1200 сигнала за различен тип киберпрестъпления. Всяка следваща година сигналите се увеличават многократно, тъй като българският потребител вече е доста дигитализиран, харесва да пазарува онлайн, ползва различни онлайн услуги“, заяви пред bTV комисар Светлин Лазаров от отдел ”Киберпрестъпност“ към ГДБОП.
Още: Тормоз в интернет: Колко уязвими сме? Анализ на киберексперта Христиан Даскалов (ВИДЕО)
Голяма част от сигналите водят до достигане до лица, които се занимават с такава престъпна дейност. Част от тях за съжаление са извън територяита на България. Ако има възможност, се уведомяват международните партньори, за да се вземат мерки на съответната територия. В България е достигано до хора, които са се опитвали да направят подобен тип измама.
Още: Откриха близо 6000 контрабандни вейпа в куриерска пратка в София
Още: 30-годишен мъж е намушкан в заведение в Търговище
Още: "Защитата ни е по-добра": ГДБОП не очаква хакерски атаки на изборите
„Печалбата от киберпрестъпления е огромна. Загубите за потребители и компании достигат милиони левове“, заяви Лазаров. Той призова хората внимателно да разглеждат какви линкове следват и какви сайтове отварят, вкл. защо им биват поискани пари, за да не стават жертви на измами.
Още: "Ще ми се отваряш ли още?": 13-годишен ученик е със счупен нос и комоцио след побой в Русе
Още: Множество престъпления: Хулигани тормозят и се саморазправят в столичния кв. Дружба