Блокираната засега с вето от президента поправка в Наказателно-процесуалния кодекс, която минава през задния вход (преходните и заключителни разпоредби на Наказателния кодекс) - да не бъде уведомяван за 48 часа никой, с изключение на адвокат, при арест, изглежда като изключително пробита норма и изказване на държавен представител затвърди това.
Още: Катастрофа с автомобил на НСО в София
Още: Министърът на правосъдието свиква извънредно Пленума на ВСС - решава се съдбата на Сарафов
Всъщност, извън условието за 48 часа, поправката предвижда никой, освен Държавната агенция за закрила на детето, да не знае за арест на непълнолетен за 24 часа при определени обстоятелства. И за 48-те часа, и за 24-те часа оправданията в готвения закон са: "Когато е налице неотложна необходимост да се предотврати настъпването на тежки неблагоприятни последици за живота, свободата или физическата неприкосновеност на лице или за да се предотврати ситуация, при която наказателното производство може да бъде сериозно възпрепятствано".
Точно във връзка със ситуации с непълнолетен, Александър Стефанов, член на Съвета по законодателството към Министерството на правосъдието, даде интересно обяснение - на въпрос на Нова телевизия как ще разбере майката или бащата на тийнейджър защо не се прибира, отговорът беше - би следвало да направи преценката да се обади в полицията и от там да кажат, ако преценят.
В този контекст адвокат Димитър Марковски отвърна, че ще изпаднем в положение когато някой не се прибере вкъщи, да се ползва постоянно адвокатската услуга, защото на адвокат няма как да се откаже информация. Ще се превърнем в информационна служба, опонира Марковски. А Стефанов не се съгласи, че се обезсмисля "пазенето в тайна", ако адвокат знае, че някой е арестуван. Информация няма да изтече, ако адвокат знае, убеден е "правосъдният експерт". Но Марковски подчерта, че според Етичния кодекс на адвокатурата адвокатите са длъжни да информират близките – в общи рамки, не с конкретика, но достатъчно.
Още: Повдигнаха обвинение на задържания шеф в СДВР, осигурявал фиктивни адреси на бежанци
Още: Руси Алексиев е новият председател на Софийския градски съд, реши ВСС
Ясно е, че говорим за европейска директива и идеята ѝ да се борим с тероризма, но трябва да има ясно описание на кръга престъпленията, категоричен е Марковски. Трябва да се установи за какъв вид престъпление може да важи ограничението да не се съобщава на никого, че си в ареста. Какво значи понятието "неотложна необходимост" – това не е уточнено по смисъла на закона, може да се злоупотребява, обясни Марковски.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пресякоха канал за трафик на мигранти
Още: Промените, спиращи Сарафов за главен прокурор, вече са в сила: Какво следва?
На въпрос какво ще стане, ако някой попита властите къде е негов близък в рамките на течащите 48 часа, се изясни, че няма как да получи отговор, че е извършен арест. Ако обаче подаде молба за издирване, тя ще бъде приета и ще почне "издирване", уточни адвокат Марковски.
Няма такава опасност – да не бъдат уведомени близките на арестуван, не се съгласи Стефанов. На директен въпрос към кои престъпления ще се прилага нормата, Стефанов си призна, че не е разписано. Неправилен прочит на нормата може да доведе до злоупотреба, но нормата е добре написана, влезе в ново противоречие Стефанов. Той не се съгласи, че ако например си арестуван като пиян шофьор, няма начин да се наложи нормата, защото нямало как в такъв случай да се пречи на разследването и да се застраши физическата неприкосновеност на някой – условията да се мълчи 48 часа за арест.