Корумпирани държавни служители в България няма - или поне министерствата не намират такива сред служителите си. Такава изглежда картината, поне ако съдим по думите на началника на ГДБОП Ивайло Спиридонов, според когото инспекторатите, чиято задача са именно проверки за това как се изпълняват служебните задължения, не са подали нито един сигнал за корупция до службите.
Още: Нови мерки срещу джигитите: МВР министърът ще води борба срещу войната на пътя
Още: 90-годишна жена загина при пожар в Бургас
"Институциите и структурите, които са в определените министерства, имам предвид инспекторатите, трябва да се вземат в ръце. Защото това са структурите в министерствата, които трябва да взимат отношение по тая линия. И когато те започнат да ни уведомяват за определени проблеми, нещата ще станат по-добре. За три години, откакто аз съм директор на ГДБОП, не е дошъл документ от който и да било инспекторат на някое министерство, нула", заяви Спиридонов.
През миналата година ГДБОП е арестувала 90 души за корупция, сочи отговор на службата по запитване по Закона за достъп до обществена информация на в. "Сега". Отчетът на антимафиотите обаче сочи, че акциите срещу корупция са едва 5,5% от работата им.
"Злоупотребите със служебно положение от длъжностни лица с цел лично облагодетелстване е в основата на корупционните прояви, като в повечето случаи липсва организирана престъпна дейност. Най-разпространената схема се изчерпва с участието на две заинтересовани страни", пише в отговора на ГДБОП. Според него отчетът на службата отразява само работата по престъпни групи, вършили корупционни престъпления, и затова числото е толкова малко.
Още: НАП запорира четири банкови сметки на Петьо Еврото
Още: Задържаха мъж, продавал вейпове с психоактивни субстанции
Извън тези 5,5% обаче ГДБОП е извършила редица проверки. "Извършени са 51 проверки, касаещи корупционни прояви на служители в държавната и местната власт и 15 проверки за корупция в здравеопазването. Изпратени в прокуратурата са 30 от тях", пише в отговора.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Същевременно групата на държавите към Съвета на Европа, борещи се с корупцията (ГРЕКО), предупреди, че има връщане назад на процеса в борбата с корупцията в много страни членки. Пред БНР директорът на ГРЕКО Мартин Мчела даде пример с България, която не е изпълнила препоръките си относно наказването на подкупите и намаляването на политическото влияние върху съдебната система.