Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Спецпрокуратурата образува досъдебно производство заради "златните паспорти"

08 февруари 2022, 12:00 часа • 1924 прочитания

Образувано е досъдебно производство във връзка със сигнал от депутата от ДПС Хамид Хамид за издаването на т.нар. "златни паспорти", съобщиха на брифинг от Специализираната прокуратура. 

Досъдебното производство е образувано в понеделник и се проверява дали на територията на България в периода 2015-2021 г. е съществувала организирана престъпна група с користна цел.

„Евентуално в тази престъпна група са участвали и служители на Българската агенция за инвестиции. Сформиран е екип от петима следователи и двама прокурори предвид това, че разследването се отличава с фактическа и правна сложност, както и с това, че интересите ни могат да бъдат застрашени относно членството на България в Шенгенското пространство и премахване на визите за САЩ", казаха от спецпрокуратурата.

Прокурори са изискали информация и документация от Българската агенция за инвестиции, от Министерството на икономиката, Министерство на правосъдието, както и от дирекция „Миграция“ при МВР.

За случая ще бъдат уведомени Европейската комисия и Европейският парламент.

От спецпрокуратурата не казаха дали изпълнителният директор на Агенцията за инвестиции Стамен Янев ще бъде привлечен като обвиняем: „Към момента е образувано досъдебно производство поради факта на извършено престъпление, а не поради факта на извършителя. В много ранен етап сме, за да установим кой точно какво престъпление е извършил. След като се съберат всички факти, ще може да дадем правно заключение и да установим дали има извършено престъпление. Ако „да“, от кого и съответно лицето, което е извършило престъпление, да бъде привлечен към наказателна отговорност", беше отговорът.

Самият Янев обаче отрече по-късно пред журналисти, че има проверка. "Към настоящия момент не е имало компетентни органи, които да се влизали в сградата на Агенцията за инвестициите. От вчера сме получили необходимите искания, подготвяме документите, ще предоставим пълната информация и достъп. Кабинетът на директора на Агенцията по инвестициите е прекалено малък, за да побира каквито и да е документи. Те са в сградата, колегите ще направят пълно досие, което ще бъде предоставено на компетентните органи. Агенцията нито издава визи на чужденци, нито представя средства, нито контролира лицензирани финансови институции, не издава документи за постоянно пребиваване, нито има общо със „златния паспорт“, каза той.

Прокурори са възложили на ДАНС да провери произхода на паричните средства, които са послужили за инвестиция и също така след това тяхното движение.

По-рано днес се разбра, че спецпрокурори са влезли в агенцията по инвестиции, а кабинетът на изпълнителния директор Стамен Янев е обискиран.

Разследващи и прокурори има и в Министерство на правосъдието - дирекция "Българско гражданство", МВР - дирекция "Миграция" и Министерство на икономиката.

Припомняме, че вчера се разбра, че проверката е за 67 от чужденците със златни паспорти. ДАНС проверява по сигнал на Министерството на правосъдието, а за 6-има вече има процедура по отнемането им. Министърът на правосъдието Надежда Йорданова е изпратила 19 сигнала за нарушения, а проф. Янаки Стоилов от първото служебно правителство - 48. Четирима души от Казахстан, един от Китай и един от Египет скоро няма да са български граждани. Всички са получили златните си паспорти по сложна процедура, за която отговарят няколко институции - ДАНС, министерствата на икономиката, на правосъдието, МВР, президентството. За всички, на които гражданството ще се отнеме, е доказано, че не поддържат инвестицията от над 1 млн. лв., което е едно от условията за натурализацията им.

С промените в Закона за българското гражданство, предложени от Министерския съвет, тази възможност ще отпадне и вероятно това ще е един от първите законопроекти, които ще бъдат гласувани в 47-ото народно събрание. Възможността чужденци да стават българи срещу инвестиция от 1 млн. лв. стана факт с промени в същия закон от началото на 2013 г., предложени от първото правителство на ГЕРБ. В началото на миналата година след намеса на прокуратурата контролът стана по-стриктен отново с промени в закона, но паспортите срещу инвестиция останаха с гласовете на ГЕРБ, ДПС и “Обединени патриоти”. От 2013 до края на 2021 г. златни паспорти са получили 116 души. От докладите на комисията по българско гражданство към президента, който издава указите, става ясно колко паспорта са издадени в последните години: 2021-а - 9, 2020-а - 22, 2019-а - 26, 2018-а - 29, 2017-а - 12.

Още през 2019 г. бившият главен прокурор Сотир Цацаров повдигна темата в парламента, настоявайки за прекратяване на порочната практика. Същата година след проверка на ДАНС той поиска от министъра на правосъдието, тогава Данаил Кирилов, да отнеме документите на 7 души. Сред тях са издирваният за пране на пари казахстанец Каир Рахимов и руските граждани Сергей Дружинин, Владислав Левицки и Галина Улютина. Дамата е съпруга на вицепрезидента на руската ВТБ, която беше акционер във фалиралата КТБ. Същата година е отнето гражданството на египтятин и пакистанец, които не са поддържали инвестицията си.

Припомняме още, че в петък депутатът от ДПС Хамид Хамид обяви в парламента, че предава на прокуратурата сигнал за над 120 души, основно китайци и руснаци, част от които били свързани със специалните служби за сигурност в техните страни. Според Хамид те получили пребиваване в България, като са използвали едни и същи пълномощници, превъртали са едни и същи суми през една банка, само срещу фотокопия от тези извлечения са получили пребиваване в периода 2015-2021 г. Хамид не уточнява дали китайците и руснаците са получили гражданство, или са още в процедура.

Той обвини премиерът Кирил Петков във връзки с изпълнителния директор на агенцията Стамен Янев. Същия ден в кулоарите на парламента премиерът отрече и коментира, че златните паспорти скоро ще бъдат премахнати. 

Не можем да не споменем, че "златните паспорти" излязоха на дневен ред за последен път през юни м.г., когато САЩ санкционираха по закона “Магнитски” трима българи - обвиняемия бизнесмен Васил Божков, който е в Дубай, депутата Делян Пеевски и вече бившия зам.-шеф на Бюрото за контрол на СРС Илко Желязков. Едно от обвиненията тогава беше, че Пеевски и Желязков са съпричастни към схема за “подкупи, засягаща български документи за пребиваване за чуждестранни граждани, както и за подкупването на държавни служители чрез различни средства в замяна на информация и лоялност от тяхна страна”. И двамата отричат тези твърдения.

Пак през юни м.г. Европейската комисия  изпрати писмо до правителството, в което се изрази безпокойство за издаването на български паспорти срещу пари. Златните паспорти са наречени “схема” за гражданство в ЕС срещу инвестиции в полза на държавата. От всички страни в ЕС златни паспорти има само у нас, Малта и Кипър.

Спасиана Кирилова
Спасиана Кирилова Отговорен редактор
Новините днес