Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Специализираното правосъдие защити смисъла да съществува без много конкретика за делата

05 май 2021, 08:05 часа • 1934 прочитания

Какво остава да се разглеждат наказателни дела в райони, където всички се познават? С въпросния законопроект тръгваме към закриване на работещи съдебни органи и то заради определени казуси. Това заяви председателят на Апелативния специализиран наказателен съд Георги Ушев, коментирайки опасността специализираното ни правосъдие да бъде закрито по закон.

Още: Издирването на Николай от Конаре няма да спре, увери вътрешният министър

Още: Издирването на изчезналото дете от Конаре: Включи се и хеликоптер

Според него, очевидно по тези казуси е много важно какво е решението "за едни и други кръгове" и дори не се изчаква касационният контрол, добави той. И заяви, че било много трудно да се измисли механизъм да се прехвърлят делата в други съдилища без да се забавят много. По думите му, голяма част от делата щели да започнат от самото начало. Затова и има сезиране на ЕК със списък с дела, при които е свършена много работа, с много експертизи.

Като пример пред БНТ беше дадено делото за взрива в Сарафово – според Ушев щяло да почне от самото начало, ако не бъде приключено до месец след утвърждаване на закона. А съдия Мариета Райкова предупреди, че внесеният от "Демократична България" законопроект предвижда съдиите в специализираните съдилища да се върнат на старите си длъжности, някои от тях тогава били прокурори – тогава те не могат да си довършат делата.

Що се отнася до обективността на съда, председателят на първата инстанция (Специализирания наказателен съд) Мариета Райкова каза, че за последната година са осъдени 220 души, а 70 са оправдани. За 10 години съществуване на съда (включително втората инстанция, т.е. Апелативният наказателен съд) са осъдени 2232 души, а над 400 са оправдани, потвърди председателят на Апелативният наказателен съд Георги Ушев. Над две трети от актовете ни се потвърждават от Върховния касационен съд (ВКС), няма нито един отменен акт, защото не сме спазили правните принципи, заяви Ушев.

Още: Заловиха сексуални стимуланти без документи на "Дунав мост 2“

Още: КПКОНПИ загуби поредно дело - този път срещу бившия директор на Фонда за лечение на деца

Попитан дали 2/3 потвърждение е релевантен статистически показател спрямо другите апелативни съдилища, отговорът беше: По нищо не се отличава.

Когато се предлага такъв важен законопроект, се прави широк обществен дебат. Сега пред правната комисия в парламента не се изискаха становища от засегнатите, посочи Ушев.

Мариета Райкова обаче не направи аналогия с Полша и проблемите с ЕК заради съдебната система там. Случаят е малко по-различен от този в Полша, но има аналогия – заради "безпринципното" преместване на дела и „подлагането на съдиите на тормоз”, каза обаче Ушев. А какво точно беше положението в Полша и какви са големите разлики - НАУЧЕТЕ ТУК!

Бившият конституционен съдия Румен Ненков, баща на депутата от ГЕРБ Александър Ненков, попита пред Нова телевизия и дали не беше оправдан Иво Прокопиев, чиито медии създали обстановка за комфорт на протестните партии. Кое сега е вярното - всичко е поръчка в специализираното правосъдие или не, попита той. И разкритикува и европейските органи - хем ни казват защо нямало значими присъди за корупция, хем ни критикуват за качеството на правосъдието, когато някое дело тръгне в осъдителна посока - за пример беше даден случаят с подслушването и Цветан Цветанов.

Още: Пети ден продължава търсенето на детето със Синдром на Даун

Още: Полицията в Търговище издирва 59-годишен мъж (СНИМКА)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес