Софийски градски съд отхвърли предявения от Николай и Евгения Баневи иск към прокуратурата за общо 10 млн. лева. (РЕШЕНИЕТО - ТУК) Съпрузите заведоха дело срещу държавното обвинение за неимуществени вреди по повод задържането им на летището в град Ница през октомври 2018 година.
Още: Груби нарушения предхождали влаковата катастрофа: Страшен разказ за случилото се край Локорско
Още: Съдът отхвърли иск на "Сиела Норма" за 43 млн. лв. срещу ЦИК
Според иска имуществените вреди, нанесени на семейството се изразяват в "силен стрес; чувство на отчаяние и несигурност; нервност и страх; притеснения от финансово и битово естество; загуба на доверие в органите на българската правоохранителна система; злепоставяне в обществото с накърняване честта, достойнството и доброто им име; притеснения за трите си малолетни лица, пред очите на които са били арестувани в чужда държава и понастоящем продължават да се намират там без да могат да се срещат с тях и полагат грижи, както и страх за психичното и емоционалното им състояние, за обезщетяването на които претендират парични обезщетения от държавата чрез процесуалния субституент Прокуратурата на Република България".
"Производството е образувано по искова молба на Н.Й.Б. и Е.З.Б. с предявени против Прокуратурата на Република България осъдителни искове за сумата по 5 000 000лв. за всеки един с правно основание чл.2, ал.1, т.1 и т.2 ЗОДОВ вр. чл.5, §1, §4-5 от КЗПЧОС и чл.2в ЗОДОВ, представляваща обезщетение за неимуществени вреди, и за сумата по 880 555.57лв. за всеки един с правно основание чл.86 ЗЗД, представляваща обезщетение за забава от 26.10.2018г. до подаване на исковата молба, ведно със законната лихва върху главниците от подаване на исковата молба до изплащането", пише още в иска.
Двамата смятат, че задържането им в Република Франция във връзка с издадената Европейска заповед за арест (ЕЗА) е незаконно и в нарушение, тъй като с оглед конкретните обстоятелства не е имало необходимост от издаването й и действията на Прокуратурата на Република България не съответстват на изискването за добросъвестност, както и самата заповед не представлява "съдебен акт" издаден от "съдебен орган".
Още: Катастрофа с автомобил на НСО в София
Още: Министърът на правосъдието свиква извънредно Пленума на ВСС - решава се съдбата на Сарафов
Припомняме, че през 2021 г. Баневи осъдиха държавата в Страсбург за 20 000 евро заради нарушения на презумпцията за невиновност и изказвания на главния прокуро тогава - Иван Гешев.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Повдигнаха обвинение на задържания шеф в СДВР, осигурявал фиктивни адреси на бежанци
Още: Руси Алексиев е новият председател на Софийския градски съд, реши ВСС
Още: Баневи осъдиха държавата в Страсбург заради изказвания на Гешев
Градският съд отхвърля всички оплаквания на Баневи за нарушени разпоредби на конвенцията. Решението на СГС не е окончателно и може да бъде обжалвано пред Софийския апелативен съд.
Още: Пресякоха канал за трафик на мигранти
Още: Промените, спиращи Сарафов за главен прокурор, вече са в сила: Какво следва?