Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

СНИМКИ: Заедно - главният секретар на МВР, Бойко Рашков и обвинени за контрабанда

06 април 2024, 20:28 часа • 20506 прочитания

Скандалът около оставката на главния секретар на МВР Живко Коцев и оттеглянето ѝ от него с твърдения, че е бил поставен под натиск на високо ниво от прокуратурата става все по-голям. Причината - трупащи се данни, че Коцев има за какво да отговаря и да обяснява - така, както и най-високото ниво на държавното обвинение.

Още: Катастрофа с автомобил на НСО в София

Още: Министърът на правосъдието свиква извънредно Пленума на ВСС - решава се съдбата на Сарафов

Връзка с подземния свят - да или не?

Снощи, в "Панорама", разследващият журналист Слави Ангелов, който работи за пресгрупата на "168 часа", директно заяви, че има данни, свързващи Живко Коцев с Никола Николов-Паскал. Именно заради Паскал, по медийни данни, се стигна до ареста на директора на Агенция "Митници" Петя Банкова: Слави Ангелов: Получих информация, че има доказателства, които свързват Живко Коцев със схемата на Паскал

Коцев и оставката му се превърнаха в основна сюжетна линия заради МВР министъра Калин Стоянов - той е номиниран и за служебен такъв от Димитър Главчев, едно от дългогодишните политически лица на ГЕРБ и посочен за нов служебен премиер от президента Румен Радев - защото е в кръга на лица (председател на Сметната палата), от които Радев може да избира за служебен министър-председател съгласно конституцинните промени. В мандата си на редовен МВР министър Калин Стоянов влезе в центъра на бурята след големия протест срещу БФС и темата с проявеното полицейско насилие, която така и не получи адекватни отговори: МВР се самоопроверга: Щяхме да действаме така каквото и да беше направил Терзиев

Въпросът е какво точно означават тези думи на Коцев, след като оттегли оставката си: "(..) на 3 април бях поканен да съдействам на образувано наказателно производство. Явих се в КОНПИ, в прокуратурата. На по-късен етап бяха извършени определени процесуални действия в служебното ми помещение и в дома ми." ОЩЕ: Главният секретар на МВР оттегли оставката си и обяви, че е подадена под натиск (ВИДЕО). Вестник "Капитал" излезе с информация, че имало необявени срещи на Коцев с и.д. главния прокурор Борислав Сарафов, а спекулациите, че това е знак за натиск срещу Коцев станаха много силни - самият той, а и Сарафов, публично досега не са отрекли информацията. И отново - ако говорим за натиск, тогава какъв е лостът, с какво може да е притиснат Коцев, за да подава оставка?

Още: Повдигнаха обвинение на задържания шеф в СДВР, осигурявал фиктивни адреси на бежанци

Още: Руси Алексиев е новият председател на Софийския градски съд, реши ВСС

"Няма никакъв формален повод да се провеждат подобни сгледи между потенциален таен свидетел и и.д. главен прокурор, защото след промените на Конституцията шефът на обвинението ръководи само ВКП (Върховна касационна прокуратура) и има представителна функция (това го изтъкна и самият той пред ВСС по случая Нотариуса). Казано иначе: дори прокуратурата да сключва някаква сделка с Коцев, Сарафов няма защо да участва в нея, защото нищо не може да направи (или поне не би трябвало)" - това е само един от въпросите, които журналистът на "Капитал" Полина Паунова постави в личния си профил във Фейсбук преди снимките да бъдат показани наяве. Тя обърна внимание, че в "Панорама" не бяха показани снимките, които излизат сега.

Притеснителни снимки на Коцев

В профила си във Фейсбук Слави Ангелов публикува няколко снимки, гарнирани със следните думи: "Криминалните репортери винаги знаят много повече отколкото казват. И ако кажат малка част от това, което знаят, носят отговорност."

Кои са хората на снимките? Ясно видим е Живко Коцев. Освен това - Бойко Рашков, депутат от ПП-ДБ и бивш МВР министър. Там обаче са още Марин и Стефан Димитрови, баща и син. Стефан Димитров, заедно с директора на Агенция "Митници" Петя Банкова, беше оставен в ареста малко по-рано днес. Марин Димитров също е с обвинение за организирана престъпна група за търговия с влияние, контрабанда, подкупи, както и синът му, и Петя Банкова, и Никола Николов-Паскал. Марин Димитров, който е и бивш шеф на Агенцията по аквакултури и рибарство (ИАРА), се почувства зле преди днешното заседание на съда, и е транспортиран до "Пирогов" - първоначално беше обявено, че неговата мярка за неотклонение няма да бъде гледана днес: Петя Банкова и Стефан Димитров остават в ареста, реши СГС

Марин Димитров си тръгна от ИАРА след скандал със сделка за катери за ИАРА и подкуп от 100 000 лв., който му бил предложен от собственика на фирмата "Авто инженеринг" ИА ДЗЗД Росен Маринов. С подкупа Димитров трябвало да спре жалба в съда заради обществена поръчка с катери, твърдеше държавното обвинение. Росен Маринов беше арестуван заради това, оправдан на първа инстанция, но Софийският апелативен съд (САС) го осъди на 3 години лишаване от свобода условно с 5-годишен изпитателен срок и 5000 лв. глоба. Това решение обаче беше върнато за преразглеждане от ВКС, заради процесуални нарушения и в крайна сметка Маринов беше оправдан, заедно с бившия заместник вътрешен министър Раиф Мустафа, като обвинението беше за подкуп от 50 000 лв.

Още: Верижна катастрофа в София, в едната кола са били семейство Паси

Още: Български гражданин е арестуван в САЩ след двойно убийство

В сайта "24 rodopi", който е на журналиста Илхан Андай, има още спомени за Марин Димитров - че е започнал кариерата си в системата на МВР като полицай в Момчилград и Кърджали. През 1997 година името му изскочи заради аферата "Ерджан Рашид – Роко". Тогавашният вътрешен министър Богомил Бонев уволни Димитров заради това, припомня сайтът.

Предвид всичко това, Полина Паунова коментира и днешното заседание на СГС (Софийски градски съд), като пак поставя въпросите си - ако Живко Коцев е хванат с необясним подарък "скъп часовник" (на снимките, които са публикувани, Коцев показва часовник, но не в компанията на някои от семейство Димитрови), защо не е веднага арестуван? Коцев и премиерът акад. Николай Денков подадоха ли сигнали в прокуратурата и евентуално при ad hoc прокурора (Даниела) Талева или ще си останат само с приказките? Именно Талева е тази, която след конституционните промени и съдебната реформа може да разследва главния прокурор без институционално вмешателство от негова страна.

В дискусията под тази публикация има и вметка от адвокат Емилия Недева, че: "В някои от репортажите от заседанието на СГС е посочено, че съдия (Тони) Гетов е критикувал прокуратурата за това, че при данни за участие на свидетел № 3 в групата, същият е само свидетел. Счита се, че този свидетел № 3 е Коцев. Това не е прецедент и точно тук прокуратурата се възползва от правото си да повдига обвинения на когото си иска и да не повдига на тези, на които не иска".

Накратко какво стана на днешното заседание в СГС според "Лекс.бг": "Събрани са доказателства, със специални разузнавателни средства (СРС), показващи срещи на Петя Банкова, Марин и Стефан Димитрови - Банкова казва, че не ги познава. Сред доказателствата имало снимки на шефката на митниците със Стефан Димитров в петзвезвен хотел в Правец (вероятно е да става въпрос за публикуваните от Слави Ангелов снимки). Прокуратурата твърди, че на нея са били обсъждани дейности на Агенция "Митници". Държавното обвинение добавя, че тогава е била предадена чанта, в която имало пари. Отделно, имало и други срещи, на които са били обсъждани и кадрови промени в митниците като по предложение на Стефан Димитров е направена и смяна на митницата в Лесово, казва прокуратурата. Представена е и експертиза с материал от камерите на Летище "София", които са заснели среща на Стефан Димитров с главния секретар на МВР Живко Коцев - прокуратурата твърди, че тогава на Коцев бил "предаден" часовник. От държавното обвинение твърдят, че е скъп, а от ДАНС пък казали, че са го видели впоследствие на ръката на Коцев".

Междувременно, пред БНТ финансовият министър Асен Василев определи като "мутренски подходи" заплахите срещу главния секретар на МВР сам да си подаде оставката.

"Това са мутренски подходи. Ако някой има реални доказателства срещу господин Коцев, тези доказателства трябва да се докажат в съд и съдът да го отстрани. Прибягването до мутренски подходи, където той е заплашван сам да си подаде оставката, най-логически на мен ми говори, че доказателства за неговото отстраняване няма. Има опити за сплашване", каза Асен Василев.

"Всякакви слухове се носят. Видяхме една много подобна акция 2020 година, когато влязоха в президентството, двама президентски съветници бяха отведени и обвинени. Три години по-късно нито един от тях не е осъден", добави той, коментирайки и ареста на Банкова: Годината на Гешев: От инструмент на Бога до голямо стихване (СНИМКИ, ВИДЕО)

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес