Наказателното производство по т.нар. дело „Джи Пи Гейт“, по което се разследваше дали българската строителна компания „Джи Пи Груп“ е замесена чрез свързани с нея консултанти и физически лица в корупционна схема за източване на еврофондове, е прекратено. За това съобщи разследващият сайт BIRD.bg, а проверка на Actualno.com в електронния портал на прокуратурата откри същото – преписка №16270/2022 на Софийска градска прокуратура (СГП) е решена с постановление за спиране на назакателно производство. Датата е 03.04.2023 г. (вижте тук).
През октомври 2018 г. СГП откри достатъчно данни за престъпление, за да образува досъдебно производство по два сигнала – на разследващата медия „Биволъ“, която публикува задълбочено разследване, и на тогавашния вицепремиер Томислав Дончев, който сега заема същия пост в правителството на Росен Желязков. Сигналите касаеха дейността на „Джи Пи Груп“, като тогава държавното обвинение поиска запор на банкови преводи за 14 милиона евро – впоследствие наложен по силата на Закона за мерките срещу изпирането на пари. Главен прокурор тогава беше Сотир Цацаров. Проверката на строителната компания беше възложена на ДАНС, след което контраразузнаването е дало информация, довела до запорите.
Още: „Джи Пи Груп“ ще ремонтира тунела към столчния квартал „Люлин“
Снимка: БГНЕС
Подпалване на документи и арест на разследващи журналисти
През септември 2018 г. „Биволъ“ излезе с първа част на разследването, в което се говори за „данни за мащабна и всеобхватна корупция в европроекти“, излизащи от „скритото счетоводство на мрежа от консултантски фирми, свързани с големи строителни компании“. Медията съобщи, че разполага с непублична документация за десетки проекти на обща стойност стотици милиони левове. Сред тях имало и счетоводни файлове с изрично отбелязани суми за подкупи, твърдяха разследващите журналисти. Разкритията са за проекти по Програмата за развитие на селските райони, оперативните програми и програмата за енергийна ефективност. Проектите били „софт“ – консултации, проучвания, оценки за въздействие, а също и „хард“ – строителство на сгради, пътища, водопроводи и т.н. Същата мрежа от консултантски фирми движи обществените поръчки за големи строителни фирми, манипулира документацията и предрешава резултатите чрез подставени лица в оценителните комисии, твърдеше „Биволъ“ и изброяваше имената на редица фирми, говорейки за "двойно счетоводство".
В разследването се появява името на Мая Христова - същата бизнесдама, чието име се появи и при сделката за ЧЕЗ. Разследващата медия намеси и името на „Лукойл България“. Енергийният гигант отрече, че има връзка с „Джи Пи Груп“, като обяви, че пенсионноосигурителното дружество, за което „Биволъ“ твърди, че е на един и същ адрес с офиса на „Джи Пи Груп“ не съществува от 2009 година.
Още: МВР арестува двама разследващи журналисти
Същия месец двама разследващи журналисти – Димитър Стоянов (на заглавната снимка; тогава работеше за „Биволъ“, сега - за BIRD) и румънският му колега Атила Биро – бяха арестувани по време на свое разследване. Интересното е, че това обявиха първо не от МВР, а от Асоциацията на европейските журналисти в България. Двамата бяха задържани от полицията в Радомир, област Перник, докато се опитвали да заснемат как в дупка в полето край с. Егълница, община Ковачевци, се изгарят документи, свързани с разследването по „Джи Пи Гейт“.
По непотвърдена информация – Стоянов и Биро са били освободени след намесата на румънски дипломат. От МВР отричаха да са арестували журналистите. „Родната полиция ги натръшка защото си вършеха работата и опитваха да спасят от унищожаване документи по разследването #ДжиПиГейт“, коментираха тогава от „Биволъ“.
Снимка: БГНЕС
„Джи Пи Груп“ обяви, че е замесена невярно и манипулативно в случая с арестуваните журналисти. Компанията заяви, че "единственото вярно" в материала на "Биволъ" било, че "част от споменатите компании" в различни периоди са били в договорни отношения с "Джи Пи Груп". От фирмата добавиха още, че никога не са изнасяли, горили и закопавали документи.
"Усетихме, че сме напипали нещо важно, защото всички медии мълчаха за разследването. То разкрива с документи за първи път от историята на целия ни преход цялата схема за корупцията със стотици милиони източване на европейски средства, а и от българския бюджет. Успяхме да докопаме база данни с двойно счетоводство на една от най-големите строителни фирми "Джи Пи Груп", която се занимава с едни от най-големите строителни обекти", разказа тогава главният редактор на "Биволъ" Асен Йорданов пред Слави Трифонов. Той допълни, че в двойното счетоводство са били отбелязвани дори имената на държавните служители, на които са били давани рушвети, но не посочи откъде медията се е сдобила с информацията.
"Единствено от пресслужбата на премиера ни изпратиха отговор, че (Бойко) Борисов е разпоредил проверка, от прокуратурата нямахме никакъв отговор, а няколко часа по-късно ГДБОП дадоха сигнал, че са започнали проверка по случая. От един таен офис, на една от консултантските фирми, "Рила Консулт", която е една от партньорите на "Джи Пи", е започнало изнасяне на документи, голямо количество, които се носят на къра, в едно Радомирско село, където е много пусто. Там ги нарязват, тъпчат ги чували, ръгат ги в дупката и ги палят", твърдеше Йорданов. От думите му стана ясно, че румънският журналист е спасил част от документите.
Междувременно ГДБОП хвана кола с документи, които е предстояло да бъдат унищожени. Това е станало в София, обяви тогавашният директор на службата Ивайло Спиридонов. Изявлението му беше във връзка именно с журналистическото разследване. От "Джи Пи Груп" отрекоха да са изнасяли и горили каквито и да било документи - обясниха, че били под наем в сградата на бул. "Черни връх" в столицата, откъдето са тръгнали документите към Егълница.
Още: Областният на Ловеч избра свързан с „Джи Пи Гейт“ да строи духовен просветен център
"Графа" и дейностите на "Джи Пи Груп" в София
Припомняме, че "Джи Пи Груп" ремонтираше и ул. "Граф Игнатиев" в София, като бившият зам.-кмет по транспорта Евгени Крусев беше обвинен, че е облагодетелствал фирмата изпълнител. През април миналата година обаче Крусев успешно осъди прокуратурата за незаконно обвинение. Преди това Върховният касационен съд реши, че той няма вина и не е извършил длъжностно престъпление.
Снимка: БГНЕС
Столична община имаше и договор с „Джи Пи Груп“ АД от 2018 г. за изграждане, възстановяване и обновяване на публични пространства в зона 2 от Централна градска част на София - за 20 113 417 лв. без ДДС. Фирмата попадна във фокуса заради списък с компании, свързани с наложени на Столична община глоби през декември 2023 г.: След ремонта на ремонта в центъра: Глоби за милиони за Столична община.
Действията на Европейската прокуратура
На 13 януари 2025 г. офисът на Европейската прокуратура в София повдигна обвинения в измама срещу четирима заподозрени след разследване на проект за проектиране и изграждане на системи за сигнализация и телекомуникации в българската железопътна мрежа. Става въпрос за жп отсечка между Пловдив и Бургас, която е на стойност над 94,5 милиона евро (184 999 094, 97 лв.) и е финансирана от ЕС. Договорът за изпълнение на проекта беше възложен на консорциум, съставен от четири компании. Двама управители на италианско дружество и управителят на българско дружество, част от консорциума, спечелил договора, са обвинени в измама при възлагането на обществени поръчки. Бивш директор на Национална компания „Железопътна инфраструктура“ също е обвинен.
Още: Европрокуратурата обвини бивш директор на НКЖИ заради измама с жп отсечката Пловдив - Бургас
Още през 2019 година Mediapool писа, че консорциум "Плобур", с водещ партньор "Джи Пи Груп", печели търга за сигнализацията и телекомуникацията на жп линията Пловдив – Бургас с цена от близо 185 млн. лв. без ДДС. В обединението влизат една от най-големите строителни компании у нас "Джи Пи Груп" АД, "Мармет" АД, "Бомбардие Транспортейшън Итали" АД и "Бомбардие Транспортейшън Полска" ООД, пише изданието. Впоследствие френската "Алстом" придобива "Бомбардие" и е вписана на нейно място, твърди разследващият сайт Bird.bg. Медията писа в началото на декември 2024 г., че изпълнителният директор на "Джи Пи Груп" Стефан Тотев има призовка да се яви в Офиса на европейските делегирани прокурори: Bird.bg: Директорът на "Джи Пи Груп" е на прицел от европрокуратурата.
От Actualno.com изпратихме въпроси на офиса на Европейската прокуратура у нас дали Тотев е сред обвинените, но не получихме отговор. В официалното си прессъобщение Европрокуратурата не посочва имена, нито период. "Всички засегнати лица се считат за невинни до доказване на вината им пред компетентните български съдилища", посочват от обвинението, ръководено от Лаура Кьовеши.