Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Скоро ще са ясни и кандидатите за Конституционния съд, парламентът прие правилата за избор

12 февруари 2025, 17:27 часа • 305 прочитания

Кандидатите за конституционен съдия ще бъдат ясни до 26 февруари 2025 г. Това следва от правилата, приети от Народното събрание на 12 март 2025 г. Сроковете в тях предполагат, че кандидатите е възможно да бъдат изслушани от правната комисия на 12 март 2025 г. Така е реалистично изборът в пленарната зала да е около 20 март 2025 г. 

Този конституционен съдия трябваше да встъпи в длъжност още на 14 ноември 2024 г., заедно с назначените от президента проф. Сашо Пенов и Невин Фети, както и с избраната от върховните съдии Галина Тонева. Към онзи момент парламентът все още не беше избрал собствения си председател. В резултат на това, бъдещият избран конституционен съдия ще има малко по-къс мандат от пълните 9 години на останалите, встъпили в длъжност при последната ротация. Още: Управляващите стартираха избор и на нов управител на НЗОК

Както е известно, парламентът забави предишния избор на конституционни съдии от своята квота значително, и с голямо закъснение в началото на 2024 г. избра Десислава Атанасова и Борислав Белазелков.

Дебатът

Дебатът по процедурата за избор на нов член на Конституционния съд беше кратък, и предложенията за промени в първоначалния проект, приет от правната комисия, не бяха направени. 

Златан Златанов от „Възраждане“ поиска допълване на правилата, включващо няколко изисквания към кандидатите, а именно: да представят копие от удостоверение за придобита юридическа правоспособност, издадено от Министерството на правосъдието; доказателства за придобит стаж, включително за времето, през което кандидатът е упражнявал реално адвокатската професия и в тази връзка декларация за доходите, представена пред Националната агенция за приходите за периода за упражняване на адвокатската професия и справка от съдилищата за процесуалното представителство за последните пет години; декларация за възходящи и низходящи роднини, съпруг или лица, с които кандидатът е във фактическо съжителство, които работят като магистрати и адвокати; декларация за друго гражданство, от което кандидатът може да се е отказал преди номинацията; декларация за получаване на финансиране и стипендии за образование и квалификация от неправителствени организации, фондации и чужди правителствени източници като „Фулбрайт“, „Отворено общество“, „Америка за България“ и Американската агенция за международно развитие. 

"Най-важното, освен формалната проверка, е да проверим нравствените и професионални качества на кандидатите, както и тяхната подготовка по отношение на бъдещата длъжност", каза съпартиецът му Петър Петров. Още: Смяната на регулаторите започва: Управляващите приеха правилата за избор на председател и членове на КЕВР

Той обясни, че се е запознал с всички правила за избор на конституционни съдии от 2013 г. досега и му е направило впечатление, че преди кандидатите са представяли вижданията си за тълкувателната роля и практиката на Конституционния съд. Затова поиска и сега да се предвиди изложение на кандидатите по тези въпроси, но и неговото предложение, и това на Златанов не бяха приети.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Анев
Ивайло Анев Отговорен редактор
Новините днес