Днес Софийският районен съд започна гледането на делото срещу тримата задържани за злоупотреби със средства на дружеството „Напоителни системи” – изпълнителният директор Стайко Ганчев и членовете на УС на държавната компания Георги Харизанов и Радослав Чеглайски, предаде БГНЕС.
Още: Българин загина при катастрофа в Италия
Още: 19-годишен е в критично състояние, клон падна и проби колата му на Витоша
Прокурорите по делото заявиха, че от действията на тримата обвиняеми са произлезли сериозни щети. Харизанов и Чеглайски са упълномощили Стайко Ганчев да сключи договор за борсово посредничество за продажба на метални тръби, помпи и напоителни съоръжения на значително по-ниска цена от средната за подобно качество метали. Цените предстои да се установят със счетоводна експертиза. Към момента, според събраните доказателства и проучване на пазарите, цената варира между 360 и 500 лв. на тон, а цената, на която са продадени тръбите е до 200-270 лв. на тон. Проучването е извършено от водещия проверката служител.
Лицата, които са извършили сделката са били длъжни да проверят цените, тъй като дружеството е обект с национално значение. Няма данни за конфликт на интереси с фирмата, която е изкупувала тръбите. По договор са заложени 100 000 тона за продажба. Сключени са общо 25 договора с различни фирми.
Стайко Ганчев изпраща заповед по райони за инвентаризация с цел продажба на дълготрайните материални активи. Ръководството на "Напоителни системи" е било наясно с какво количество тръби за продажба разполагат. В договорите са уговорени и високи неустойки при неизпълнение. Всички разходи за демонтаж са за сметка на "Напоителни системи" ЕАД.
Още: 11 ден без следа: Как продължава издирването на 13-годишното момче със Синдром на Даун
Още: Тежка катастрофа край Варна с 3 коли - има жертва и ранени
В края на юни тази година земеделският министър Димитър Греков спря всякакви разпоредителни сделки със собственост на "Напоителни системи".
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Нападнаха екип на Спешна помощ в село Камено край Бургас
Още: На Коледа: Млада жена загина при катастрофа в Стара Загора
По това време Стайко Ганчев обясни, че е спрян процесът на бракуването на негодните съоръжения. Около 15 000 тона негодни съоръжения на дружеството са бракувани за последната година и половина. Процесът не е хаотичен, доста подреден, имаме документи за абсолютно всичко. Благодарение на този процес фирмата успя да се стабилизира финансово", коментира той тогава и добави, че приходите от това нещо са 4,5 милиона лева.