По принцип има органи на жандармерията, но не всеки ден. Това заяви зам-директорът на „Пътнически превози” в БДЖ Пламен Митев, след като отново в български влак имаше криминално престъпление - нападение с нож. А началникът на отдел „Сигурност” в БДЖ Тодор Тодоров добави, че патрулите са от по 2 души и че БДЖ дава ежегодно списъци на МВР с по-висок брой пътници, а МВР и жандармерията решават кой влак се охранява и при какъв график
Още: Полицай взе 1500 лв. подкуп, задържаха го
Още: Стана ясна причината за смъртта на 17-годишно момче в дискотека в Свищов
Въобще, обучаваме си персонала, заключи Митев пред БНТ, като обясни, че кондукторите биват обучавани за оказване на първа помощ. А Тодоров каза, че никой няма гаранция, че няма да стане жертва на престъпление, когато излезе от дома си.
Пред Нова телевизия Тодоров коментира какви ще са мерките на БДЖ по случая - щяло да има уведомително писмо до Главна дирекция "Жандармерия", с което да се иска засилване на патрулите.
Според железопътния експерт г-н Варужан Апелян обаче това изобщо не е така. При предишния скандален случай във влак на БДЖ той коментира точно темата с охраната на влаковете. "Ако във влака няма полицейски патрул, няма кой да защити служителите и пътниците, освен ако по случайност не се появи някой като сержант Спенсър Стоун наблизо. След закриването на Транспортна полиция, у нас няма специализирана структура, която да има богат опит в железопътната сигурност. Железничарите не са обучени да изпълняват полицейски функции, а железничарски", каза тогава г-н Апелян.
Още: Евродепутатът Елена Йончева осъди България в Страсбург
Още: Полицията е задържала група мигранти в София
Още: "Знае ли БДЖ колко е голям рискът от криминални случаи във влаковете?"
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Съдът се поправи: Ефективна присъда за мъжа, убил жена на пътя в Шумен със 100 км/ч