При лека катастрофа, ако има съгласие между участниците кой е виновен, се пише двустранен протокол и няма нужда от регистрация. Ако няма разбирателство кой е виновен, тогава се вика „Пътна полиция”. Ако пък има подозрение, че някой от шофьорите е употребил алкохол или наркотици, задължително се обаждаме на „Пътна полиция”. Това обясни инспектор Росен Рапчев по повод промените в законодателството ни.
Още: "Петьо Еврото поема нещата": Съдът върна на Златанови завзетата от "Осемте джуджета" фирма
Още: Върнаха на работа училищна директорка, задържана с 10 000 лв. подкуп
Всъщност досега действаше правилото, че не се подписват двустранни протоколи, когато някое от превозните средства не може да се придвижва на собствен ход. Ако обаче катастрофата доведе до задръстване, трябва да викнем КАТ, даде нов съвет Рапчев, според когото законовите промени ще освободят „Пътна полиция” от застрахователната ѝ дейност.
Позицията на застрахователите обаче е доста различна. Пред Нова телевизия Георги Тодоров от Асоциацията за застрахователна сигурност подчерта, че от 2009 година шофьорите са наясно как се пишат двустранни протоколи. Проблемът е, че КАТ няма да идва и при тежка катастрофа – без убити и ранени с тежки материални щети, т.е. над 14 минимални заплати, твърди Тодоров. Той добави, че застрахователите си плащат, за да има контрол от „Пътна полиция”. Плащаме между 1,5 и 2 млн. лева годишно от Гаранционния фонд. Имаме случаи, при които 15-20 коли нарочно са се блъскали и са си докарвали добри пари, даде Тодоров и друг пример за „дупка” в новите правила.
Не знам какви са им страховете, при тежки случаи КАТ ще идва на място. Мисля, че страховете на застрахователните компании не са реални, опонира инспектор Рапчев.
Още: Безразсъдно шофиране: 20-годишен кара с 220 км/ч на АМ „Тракия”
Още: „Виновникът не е един“: Бащата на Сияна с писмо до Сарафов
Припомняме и, че според новите правила "Пътна полиция" не идва и не се съставят документи, когато повредите на моторното превозно средство са възникнали в резултат на природни бедствия, на пожар на самото МПС, при повреди в паркирано състояние и когато не са причинени от друго превозно средство.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Нападение и побой заради сексуална ориентация в центъра на София
Още: Полицията в Русе трудно ще смогне на учениците с тротинетки