Изглежда, че в качеството си на заместник-главен прокурор, Борислав Сарафов е подписвал документи „по задължение от лоялност" към Иван Гешев и „без да познава съдържанието им“.
Още: 19-годишен е в критично е състояние, клон падна и проби колата му на Витоша
Още: 11 ден без следа: Как продължава издирването на 13-годишното момче със Синдром на Даун
Това твърдение е част от защитната теза на самия Сарафов по граждански иск за вреди, заведен пред Софийски градски съд (СГС) срещу него и останалите от висшето ръководството на прокуратурата в лицето на тогавашния главен прокурор Иван Гешев и заместниците му.
На 12 юни 2023 г. Висшият съдебен съвет отстрани Гешев от поста обвинител номер едно заради уронване престижа на съдебната власт с думите за "измиане" на "политическия боклук". Малко преди това той вече бе влязъл в публичен конфликт със заместника си Сарафов. Сега Борислав Сарафов е изпълняващ функциите главен прокурор и единствен кандидат за позицията, за която ВСС с изтекъл мандат планира да гласува през януари догодина. Още повече - две комисии към Прокурорската колегия на ВСС допуснаха Сарафов, отличавайки професионалните и нравствените му качества: "Удивих се колко много работа съм свършил": Сарафов е с нужните качества за главен прокурор, реши ВСС.
Те са поставени под съмнение от Антикорупционния фонд (АКФ), който публикува документи (тук и тук) от горепосоченото дело.
Още: Тежка катастрофа край Варна с 3 коли - има жертва и ранени
Още: Нападнаха екип на Спешна помощ в село Камено край Бургас
Сарафов се издава по дело с ищци семейство Баневи
Ищци по него са Николай и Евгения Баневи, които се представляват от кантората на адвокат Михаил Екимджиев. Те претендират обезщетение от общо 60 000 лв. заради причинени им морални вреди от ръководството на прокуратурата - по-конкретно, заради писмо до множество международни институции и чуждестранни посланици, в което Баневи са наречени "олигарси", "считани от обществото за недосегаеми за правоохранителните органи" и „отговорни“ за престъпления. Писмото е от 21 декември 2021 г. и чрез него ръководството на прокуратурата се оплаква от политически натиск от тогавашната управляваща коалиция на "Продължаваме промяната", БСП, "Има такъв народ" и "Демократична България", като същевременно изтъква твърдените си успехи в борбата срещу престъпността.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: На Коледа: Млада жена загина при катастрофа в Стара Загора
Още: Военните отново помагат в издирването на Ники от Конаре
Още: Непорочното зачатие и главният прокурор: Открийте разликите
В хода на делото пред СГС адвокатът на Борислав Сарафов и Пламена Цветанова - друг от заместниците на Гешев, развива крайно интересна теза при оспорването на иска, не толкова за предмета на конкретния правен спор, колкото за състоянието на институцията Прокуратура и мотивите, с които действат висши нейни представители.
Още: Пътните полицаи провериха над 10 хиляди превозни средства преди Бъдни вечер
Още: Влак прегази мъж в тунел край Дупница
Снимка: БГНЕС
Според изложеното - от Сарафов и Цветанова е „изискано“ да се подпишат в писмото, без да им е предоставено време да се запознаят със съдържанието му, в резултат на което те дори и не подозирали за съществуването на конкретните изрази спрямо семейство Баневи. Положили подписите си, убедени, че „обстановката налага“ реакция за опазване на независимостта, „както им е съобщено“. Подписали се, считайки го за „задължение“ и от „служебна лоялност към Главния прокурор“, понеже познавали обстановката на натиск от медийни публикации срещу него.
Още: Иван Гешев съди България в Страсбург
Така, според собствената защитна теза на Борислав Сарафов, се оказва, че той подписва документи като зам.-главен прокурор, съдържанието на които не познава, защото това е изискано от него от главния прокурор, анализират от Антикорупционния фонд.
„Това обстоятелство е крайно смущаващо от гледна точка наличието на необходимите нравствени и професионални качества за заемане на каквато и да е длъжност в правосъдието, какво остава за една от трите най-висши. Каквато Борислав Сарафов всъщност вече заема в продължение на почти година и половина и към момента, по всичко изглежда, че ще продължи да заема и за следващите седем години“, коментира Андрей Янкулов, старши правен експерт към АКФ.
Фондът публикува и копие на част от молбата на адвоката на Борислав Сарафов и Пламена Цветанова:
Още: "Осемте джуджета", скъпи имоти, натиск: Сарафов излезе чист от разследването на специалния прокурор