Конституционалистът Орлин Колев заяви, че има смисъл да се проведе процедурата по избор на нов главен прокурор с един кандидат - Борислав Сарафов, за да се изпълни докрай процедурата. Промените в Закона за съдебната власт са противоконституционни и не може законодателят да се намесва пряко в съдебната власт. ВСС няма основанието да спре и да прекрати към момента процедурата, а трябва да я продължи. Ако има много въпроси към кандидата и не могат да се зададат всички въпроси към кандидата за главен прокурор, хипотетично е възможно днес да няма избран главен прокурор, коментира Колев в студиото на bTV.
Още: Проф. Киров: Законът за избор на главния прокурор противоречи на Конституцията и никой не го е грижа
Според него няма основание да се спира процедурата по избор на нов главен прокурор, но оттам нататък обаче ще се задействат промените в Закона за съдебната власт. Орлин Колев призова медиите да питат и дали Сарафов ще се откаже сам от това да е кандидат за главен прокурор.
Още: Решаващ ден: Ще изслуша ли ВСС Борислав Сарафов?
Адвокат Велислав Величков от "Правосъдие за всеки" смята, че днес ВСС може да отложи заседанието си по избор на нов главен прокурор, при положение, че след няколко дни законът за съдебната власт ще влезе в сила. Личен избор на Борислав Сарафов е да си защити името. Борислав Сарафов падна в политическата борба и няма смисъл да се упражнява това предложение по избор на нов главен прокурор, посочи адвокат Величков.
Според него това, което е било записано в Закона за съдебната власт, е, че Борислав Сарафов си отива, но Георги Чолаков остава (председателят на Върховния административен съд). Адвокат Велислав Величков обаче е на мнение, че самият Борислав Сарафов няма да иска да остане още 6 месеца изпълняващ функциите главен прокурор.
Срещу кандидатурата на Сарафов
Още: Пореден протест на "Правосъдие за всеки" срещу избора на нов главен прокурор (ВИДЕО)
Процедурата за избор на главен прокурор бе открита на 22 юни 2024 г. от Пленума на Висшия съдебен съвет (ВСС) по предложение на Прокурорската колегия. В рамките на процедурата беше предложена само една номинация - на Борислав Сарафов. Тя бе издигната в последния момент, на 10 октомври, от членовете на Прокурорската колегия - Стефан Петров, Пламен Найденов и Светлана Бошнакова. Служебният министър на правосъдието Мария Павлова отказа да се възползва от законовата си възможност да номинира кандидат. Мотивът ѝ бе, че няма право да гласува при избора.
След като стана известна номинацията на Сарафов президентът Румен Радев заяви, че този ВСС няма легитимност да избира главния прокурор на България. Според него всички действия дотук на ВСС не вдъхват доверие нито в професионалните среди, нито в обществото.
Редица парламентарно представени партии също се обявиха против провеждането на процедурата и конкретно срещу кандидата Борислав Сарафов. Малко след номинацията на Борислав Сарафов от Съюза на съдиите в България (ССБ) заявиха в позиция, че настоящият състав на ВСС не следва да избира новите председател на ВАС и главен прокурор. Същото поискаха и адвокати от цялата страна, които организираха и своеобразни протести. Недоволство изразиха и граждански организации. Камарата на следователите застъпи обратната теза, че ВСС трябва да проведе процедурата за избор на главен прокурор и ръководител на ВАС.
Призивите да бъде спряна процедурата за избор на председател на ВАС и главен прокурор са призив ВСС да наруши Конституцията, което е недопустимо, заявиха от ВСС в позиция, гласувана на заседание на Пленума.
Още: Парламентът окончателно спря избирането на Сарафов, остават му 6 месеца на поста
"Имам необходимите решения на всеки от актуалните проблеми", посочи номинираният за главен прокурор Борислав Сарафов. "Отсега мога да декларирам, че ако бъда избран за главен прокурор, ежедневно и целеустремено ще работя за възстановяване на чувството за справедливост в обществото, за налагането на принципа на върховенство на правото, политическата неутралност на институцията и защитата на независимостта на съдебната власт", посочи Сарафов.
В концепцията си Сарафов залага противодействието на организираната престъпност, на корупционните престъпления и на тези, свързани с транспортния травматизъм и домашното насилие. Той изразява увереност, че прокуратурата ще бъде инициатор за съвместни действия с МВР, с останалите специални служби и с контролните институции, като проактивно и в резултат на аналитичната си дейност, ги мотивира да работят по-енергично и като дава процесуална насоченост на тяхната работа.
Още: "Може да има, може и да няма": Член на ВСС за избора на главен прокурор утре