Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Само една държава ни "пречи" да докоснем дъното по корупция в ЕС

11 февруари 2025, 11:42 часа • 1967 прочитания

България остава сред европейските държави с най-високи нива на корупция в публичния сектор, като дори влошава резултата си от предходната година (45 точки) до 43 точки през 2024 г., показва индексът за възприятие на корупцията на Transparency International („Прозрачност без граници“). Това е „в резултат от дългогодишните фасадни усилия и законодателни промени в услуга на клептократски кръгове, под лозунга за въвеждане на европейски норми“, констатира организацията.

Само Унгария е под нас, Румъния не е много напред

Средният индекс за възприятие на корупцията в ЕС е 62 от 100, като 0 е най-високото равнище, а 100 – най-ниското. Българските 43 пункта са вторият най-слаб резултат в рамките на блока – само Унгария, управлявана от премиера Виктор Орбан, е под нас с 41 точки.

Още: "Аз не съм богат човек и никога няма да бъда": Орбан притежава таен мини-Версай за десетки милиони евро (ВИДЕО)

Румъния е точно над България с 46 точки, като на същото равнище е Малта. Малко по-нагоре са Хърватия с 47, Словакия с 49, Гърция с 47, Полша с 53, Италия с 54, Испания, Чехия и Кипър с по 56.

Отличник №1 е Дания, където индексът за 2024 г. е 90. Следват Финландия с 88, Люксембург с 81 и Швеция с 80 пункта. Нидерландия, Ирландия, Естония и Германия също показват добри резултати – 75+ точки.

Снимка: "Прозрачност без граници"

Германия обаче влошава резултата си, а същото важи за Франция, която отчита 67 точки. Швеция и Норвегия също регистрират най-ниските си резултати досега. В Словакия, Малта и Унгария има разпад на върховенството на правото, отчита "Прозрачност без граници": Протест в Братислава: Десетки хиляди словаци искат оставката на Фицо.

Индексът, който измерва и нивата на политическа корупция, показва, че тя е бариера за доброто управление, несъвместима е с функционирането на демократичните институции и устойчивото икономическо развитие.

Дъно на чуждестранните инвестиции и гражданско общество под натиск: анализът за България

Чуждестранните инвестиции са на историческо дъно у нас, констатира докладът. Сериозният бизнес, който инвестира дългосрочно и има отговорността и силите да развива в положителна насока обществената среда в регионите, в които работи, напуска страната или обмисля да го направи. Причината за това е враждебната среда на повишаващи се самоцелни регулации и своеволия на администрацията, допълнена от деструктивния ефект на правната несигурност. Всичко това не позволява планиране и дългосрочни, устойчиви инвестиции.

Още: Ресторантите не са важни за икономиката, защо 9% ДДС: И АИКБ се възмути

Среда, в която данъчната тежест и планирането на разходите за труд са непредвидими дори в рамките на текущата година, а зависят от задкулисни политически договорки за удовлетворяване на видими и невидими клиентелистки интереси, прави бизнес средата отровна, гласи анализът за България.

Още: Парите в МВР: Колко вземат и оплаквания как ще са най-бедни в еврозоната

Характеризирайки обществената среда, не можем да пренебрегнем факта, че за първи път в 36-годишната история на демократичния преход в България законността зависи изцяло от несигурната воля на Конституционния съд. Дори парламентарно представените политически сили поставят под съмнение законността на проведените избори до такава степен, че оставят окончателното решение в ръцете на Конституционния съд, чието становище е непредвидимо. Тази ситуация хвърля сянка и върху легитимността на политическата власт, която трябва да прави ключови реформи и назначения, посочва Transparency International.

Снимка: iStock

Още: Един човек - една попълнена бюлетина: КС поиска експертиза, за да установи дали е така

Политическата криза в България през последните четири години доведе до забавяне и замразяване на антикорупционните реформи, като не са изпълнени ключови препоръки на Европейската комисия, ОИСР и GRECO, свързани с прилагане на стандартите за интегритет. Сред тях са регламентиране на лобистките дейности и изработване на и приемане на етичен кодекс за висшите публични длъжности.

Липсва напредък в прозрачността и отчетността на публичните разходи, а ангажиментите, поети към ЕС, остават неизпълнени. Усвояването на средствата по Плана за възстановяване е голям проблем именно заради липсата на ключови реформи, няма и антикорупционен мониторинг на плана, констатира "Прозрачност без граници": "Нула финансиране": България губи 1.2 млрд. лв. от Плана за възстановяване?

Конкурентоспособността на страната рязко се влошава, като България губи 7 пункта само за година в глобалния индекс.

Гражданското общество е подложено на натиск, а доверието в изборния процес е разклатено, с риск за демократичните стандарти: Пеевски ще донася на посолството на САЩ кои са "соросоидните грантаджии". Посочени са и "политически сили", които непрестанно внасят в парламента законопроект за "чуждестранните агенти", като се има предвид "Възраждане".

Индикаторите за нивото на демокрация отбелязват значителен спад - от 4 пункта само за година, подчертавайки задълбочаващата се институционална криза, гласи още докладът.

Снимка: "Прозрачност без граници"

За последните 12 години България се движи между 41 и 45 точки в индекса за възприятие на корупцията, без да може да постигне значителен напредък, и остава в списъка на страните с хронични проблеми с корупцията, гласи заключението на организацията.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Димитър Радев
Димитър Радев Отговорен редактор
Новините днес