Само 19 от общо 36 мерки за противодействие на радикализацията и тероризма са били изпълнени през 2017 година. Това показва доклада по Стратегията за противодействие на радикализацията и тероризма, който беше приет на заседанието на Министерския съвет от 17 октомври, 2019 година. Има и уточнение – че 7 от мерките са с периодичен/постоянен срок на изпълнение.
Какво не е изпълнено
Веднага на очи се набива, че все още в процес на изпълнение е мярката, според която трябва да установим кои са обектите в България, без които държавата не може да съществува (национална критична инфраструктура). Терористична атака на такъв обект може да доведат до голям брой жертви и/или значителни щети на националната и дори европейската инфраструктура. Дотук са съгласувани списъци с обекти в няколко сектора, имало е и срещи с Румъния и Гърция за уточняване кои обекти са от жизнено значение за функционирането на Европа. Съответно още се правят регистри за изградените системи за видеонаблюдение в търговски и други обекти на територията на пет ОДМВР – навсякъде другаде това е завършено. Липсват и пари да се пресече възможността терористи да си комуникират през интернет, като чак през декември, 2019 година ще се купи необходимото оборудване.
Все още в процес на изпълнение е разработването на програми за превенция на радикализацията. Тепърва агенция "Тренд" следва да направи "подготовка за провеждане на национално, теренно изследване, с цел изготвянето на наръчник за ранно разпознаване и превенция на признаци на радикализация", което е първи етап от договора, а целият проект е трябвало да бъде реализиран на практика до септември, 2018 година. Разбира се, няма и механизъм за обмен на информация между държавата, общините и неправителствените организации, що се отнася до проблемите на радикализацията, нито пък механизъм на това ниво, заедно с религиозни и етнически общности на българска територия да се противодейства на опитите за набиране на хора за терористични мрежи. Няма дори методика за идентифициране и оценка на рисковете от радикализация. Няма и достатъчно експерти, които систематично да правят необходимите анализи – през тази година във Военна академия "Г. С. Раковски" е създадена програма "Сигурност и противодействие на радикализацията и тероризма".
Друга важна неизпълнена още мярка – създаване на комуникационна стратегия за противодействие на радикализацията и екстремизма. Това означава да се предлагат добри примери против радикализацията и комуникацията с медиите в насока "тероризъм" да бъде засилена. Трябвало е мярката да бъде изпълнена до юни, 2018 година. Логично, все още няма и национален координатор относно противодействието на процесите на радикализация, а такъв е трябвало да има до юни, 2017 година.
Шокиращо или не, но дори с програма, изцяло финансирана от евросредства – "Закупуване на техническо оборудване за изготвянето от Националния контратерористичен център към ДАНС на анализи за развитието на радикализацията в България и за осигуряването на обмена на информация с ангажираните държавни и обществени партньори", не е завършена в срок. Тук е трябвало да има готов механизъм за обмен на информация с европейските партньори – до декември, 2017 година, но ДАНС, която ръководи проекта, още не го е завършила.
Интересен факт е, че една от мерките в стратегията е да се създаде Национален ситуационен център. Той обаче не може да бъде подготвен, защото са хвърлени много средства за окомплектоването на новата Антикорупционна комисия (КПКОНПИ).