Турски съд поиска 4-та български граничари, обвинени за смъртта на турски бракониер край Резово преди 12 години, да бъдат издирени с червена бюлетина на Интерпол.
Още: Катастрофа с автомобил на НСО в София
Още: Министърът на правосъдието свиква извънредно Пленума на ВСС - решава се съдбата на Сарафов
Решението е на съда в Къркларели от преди дни. В него се посочва, че граничарите трябва да бъдат обявени за международно издирване и задържани.
Припомняме, че българските граничари Михаил Цонков, Николай Костов, Живко Петров и Николай Петков бяха обвинени в убийство през 2008 година при изпълнение на служебния си дълг, защитавайки териториалните води на България. Тогава край Резово е прострелян смъртоносно турски бракониер. Повече от 10 години, след като делото е прекратено за българската страна, процесът започва отново. През месец октомври 2018 година Бургаският районен съд отложи делото, образувано по поръчка на Турския наказателен съд. Месец след това магистратите отказаха да изпълнят международната поръчка за разпит на българските граничари в Турция с мотива, че повторното им изслушване ще накърни суверенитета на България. У нас разследването на случая е прекратено от Военната прокуратура поради липса на извършено престъпление. Съдът в Страсбург също оправда граничарите.
В Турция започна ново дело срещу гранични полицаи от Бургас. Обвинението по него е причиняване на смърт на рибар бракониер поради небрежност
Още: Повдигнаха обвинение на задържания шеф в СДВР, осигурявал фиктивни адреси на бежанци
Още: Руси Алексиев е новият председател на Софийския градски съд, реши ВСС
Николай Петков обясни пред BTV, че в Турция червена бюлетина се издава само за заподозрени в тероризъм:"Имам абсолютно всички опасения, че може да се случи най-лошото - да бъдем задържани, отведени, предадени - това са ми страховете, ако трябва да бъда честен“, коментира той.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Пресякоха канал за трафик на мигранти
Още: Промените, спиращи Сарафов за главен прокурор, вече са в сила: Какво следва?
„Притеснява ни решението на съда, в което се казва, че ние четиримата трябва бъдем издирвани с червена бюлетина до залавянето ни. Второто му решение е, че се оставя без уважение молбата за непризнаване на пълномощното на защитника на обвиняемите”, обясни един от бившите гранични полицаи Николай Костов пред НОВА тв.
„Да ни издирват с червена бюлетина като най-големите престъпници, които се укриват… Притеснява ме, че ние си оставаме затворници в държавата“, обясни също бившият граничар Михаил Цонков.
Още: Верижна катастрофа в София, в едната кола са били семейство Паси
Още: Български гражданин е арестуван в САЩ след двойно убийство
Четиримата българи настояват държавата да се застъпи за тях и обвиненията да бъдат снети.
„Какъв ще бъде отговорът на компетентните за това държавни институции ми е трудно да отговоря, но от друга страна аз твърдо вярвам, че българската държава ще направи всичко възможно, за да защити правата и законните интереси на своите граждани“, обясни адвокат Росен Кожухаров пред BTV.
Отговорът на Министерството на правосъдието до BTV: „Следва да се разсеят всякакви съмнения по въпроса за евентуална екстрадиция за Република Турция на нашите граничари – дори в Министерството на правосъдието да бъде получено такова искане, те няма да бъдат предадени на турските власти. “, се казва в официалната позиция.
Следващото заседание по делото в Турция е насрочено за февруари догодина.
Цялата предистория по случая можете да намерите в тези статии