И директорът на "Метрополитен" Стоян Братоев защити подсъдимия бивш зам.-кмет на София Евгени Крусев за ремонта на ул. "Граф Игнатиев". На днешното заседание по делото в Спецсъда, Братоев свидетелства, че при ремонта било взето правилното решение с подложките на релсите. Той опита да отбегне журналистическите въпроси, но потвърди казаното от него в залата, че вложената подложка е по-добра като техническо решение и заяви, че тя отговаря на изискванията за водоустойчивост.
Още: Издирването на изчезналото дете от Конаре: Включи се и хеликоптер
Още: Заловиха сексуални стимуланти без документи на "Дунав мост 2“
Братоев донесе в съда снимки на установени при изграждането на новия лъч на метрото, подпочвени води в близост до Графа и увери, че в цяла София е така. От обвинението възразиха снимковия материал да бъде приобщаван към делото, но съдът прецени, че е редно да бъде присъединен, както и всяка от страните да изрази мнението си.
По време на заседанието адвокат Менко Менков оспори приетата в предишно заседание експертиза на вещо лице и настоя съдът да назначи нова повторна комплексна експертиза. Той представи и списък въпроси и поиска те да бъдат изяснени от вещи лица със специални знания в областта на науката, техниката, финансите и строителството, на което прокурорите по делото възразиха. "Всички въпроси към вероятната бъдеща допълнителна експертиза целят не да изяснят обстоятелствата по делото, а напротив, да затормозят процеса като го отложат за неопределено време", заяви прокурор Станчева. Тя настоя съдът да изиска от Столична община информация дали е имало хидроложки доклад към момента на промяната на проекта за ремонта на Графа.
Още: КПКОНПИ загуби поредно дело - този път срещу бившия директор на Фонда за лечение на деца
Още: Фалшив сигнал за бомба вдигна на крак централата на БСП
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Работник загина при тежък инцидент в „Мини Марица-Изток“
Още: Пети ден продължава търсенето на детето със Синдром на Даун
След заседанието адвокат Менков обясни защо според него е неприемлива направената експертиза – вещото лице говори, че в София нямало подпочвени води, че настъпили щети, а към момента на напускането на Крусев на никого не е плащано. "Вещото лице не можа да отговори от какъв материал са съставени двата вида подложки, а твърди, че едната била по-добра", възрази още Менков. Той е категоричен, че трябва да се назначи нова повторна експертиза от вещи лица със съответните познания.
"Разликата в цената на обложките е в полза на Столична община, защото освен че вложената е по-добра, са платени по-малко пари от предвидените за подложката, която е следвало да бъде вложена по препоръки на архитекта Борисов", посочи още Менков. "Затова искаме установяване на това колко точно е платила Столична община, защото в обвинението се твърди, че г-н Крусев е нанесъл щети, а то е точно обратното - той е спестил пари на общината", добави адвокатът.
Той отбеляза, че според свидетели, включително Стоян Братоев, който е директор на "Метрополитен", за да се спазят всички изисквания е необходимо конструкцията и технологията по системата "плаващи плочи" да е единен механизъм. Като допълнителен аргумент Менков изтъкна, че за "отхвърлена подложка, която при влажна среда просмуква вода в нейните клетъчни характеристики, дори производителят не дава гаранция ако бъде използвана във влажна среда".
Още: Полицията в Търговище издирва 59-годишен мъж (СНИМКА)
Още: Правосъдното министерство публикува предложение за промени в Закона за съдебната власт
"Затова Общественият съвет по устройство на територията, който се състои от 29 души, от които 11 инженери специалисти, както главният архитект Здравко Здравков заяви в предходното заседание, са избрали да извършат тази промяна, която е законово обусловена, допустима от закона и по никакъв начин не е довела до нарушаване на интересите на Столична община", подчерта адвокатът. Той е категоричен, че е платено по-малко за нещо, което е по-добро и уточни – "88 000 лева по-малко са платили".