Лидерът на „Продължаваме промяната“ Кирил Петков трябва да се яви на 10 януари в Софийската градска прокуратура, за да му бъде предявено обвинението по делото за ареста на Бойко Борисов. Още преди празниците Петков показа призовката си да се яви в сградата на прокуратурата на ул. „Черковна“ в София в 11 ч. Преди месец и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов поиска имунитета на Кирил Петков, за да бъде обвинен, че е превишил правата като премиер и е разпоредил ареста на Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова на 17 март 2022 г., пише БГНЕС.
Още: Бивш зам.-шеф на закритата от ПП спецпрокуратура ще води делото срещу Кирил Петков (ВИДЕО)
Превишил ли си е правата Кирил Петков?
Още: Веселин Вучков: Притеснително е, че три години се разпитват свидетели за ареста на Бойко Борисов
Прокуратурата твърди, че като премиер Петков е превишил властта си, като „неправомерно е разпоредил на началника и на зам.-началника на отдел "Разследване и методическо ръководство по разследването" при Главна дирекция "Национална полиция" (ГДНП), както и на главен разследващ полицай при ГДНП, да образуват досъдебно производство в нарушение на НПК срещу лица, спрямо които нямат правомощия“. Освен това като министър-председател Петков е изискал от разследващите полицаи да проведат разпит със самия него, без изобщо да уведомят компетентния прокурор.
Разпоредено е било още в жилищата на Борисов, Горанов и Арнаудова, да се извършат претърсвания и изземвания без разрешение на съответния съд и в тъмната част на денонощието, като по случая не са били налице основания за неотложност, твърди прокуратурата. Държавното обвинение твърди, че пак Кирил Петков е разпоредил на директора и на зам.-директора на ГДНП-МВР да наредят на подчинените им полицейски органи да задържат за срок до 24 часа лицата Борисов, Горанов и Арнаудова.
Целта на тогавашния премиер била да им причини "вреда, изразяваща се в уронване на престижа им и доброто им име в обществото, и от това са настъпили значителни вредни последици за държавата – уронване на престижа на изпълнителната власт". Кирил Петков сам се отказа от имунитета си и обяви случващото се за действия на „жалки мафиоти“. След това Сарафов поиска още няколко депутатски имунитета, сред които и този на Лена Бориславова.
Припомняме, че преди месец и.ф. главен прокурор Борислав Сарафов поиска имунитета на Петков, за да може да му бъде повдигнато обвинение за това, че е превишил правата като премиер и е разпоредил ареста на Бойко Борисов, Владислав Горанов и Севделина Арнаудова на 17 март 2022 г. при условията на "неотложност", каквато не е имало. Прокуратурата твърди, че като премиер Петков е превишил властта си, като "неправомерно е разпоредил на началника и на зам.-началника на отдел "Разследване и методическо ръководство по разследването" при Главна дирекция "Национална полиция" (ГДНП), както и на главен разследващ полицай при ГДНП, да образуват досъдебно производство в нарушение на НПК срещу лица, спрямо които нямат правомощия".
Още: Кирил Петков: Действал съм в рамките на правомощията си при ареста на Борисов
Освен това като министър-председател Петков е изискал от разследващите полицаи да проведат разпит със самия него, без изобщо да уведомят компетентния прокурор. Разпоредено е било още в жилищата на Борисов, Горанов и Арнаудова, да се извършат претърсвания и изземвания без разрешение на съответния съд и в тъмната част на денонощието, като по случая не са били налице основания за неотложност, твърди прокуратурата.
"Жалки мафиоти"
Държавното обвинение твърди, че пак Кирил Петков е разпоредил на директора и на зам.-директора на ГДНП-МВР да наредят на подчинените им полицейски органи да задържат за срок до 24 часа лицата Борисов, Горанов и Арнаудова. Целта на тогавашния премиер била да им причини "вреда, изразяваща се в уронване на престижа им и доброто им име в обществото, и от това са настъпили значителни вредни последици за държавата – уронване на престижа на изпълнителната власт".
Кирил Петков сам се отказа от имунитета си и обяви случващото се за действия на "жалки мафиоти". След това Сарафов поиска още няколко депутатски имунитета от различни партии, сред които и този на Лена Бориславова - този път заради сагата с фалшифицираните подписи за казуса "Корал".