Прокуратурата все още мълчи за магистратите, посещавали частния "SS клуб" на убития Мартин Божанов, по прякор Нотариуса.
Това става ясно от съобщение на Инспектората към ВСС (ИВСС) в отговор на засиления обществен и медиен интерес относно групите за влияние в съдебната система – на Петьо Петров - Пепи Еврото и на Нотариуса.
Няма отговор от прокуратурата
Инспекторатът към Висшия съдебен съвет поискал информацията за магистратите от "SS клуб" от главния прокурор (Борислав Сарафов) още в началото на февруари 2024 г., но до момента е получил единствено писмо, с което Сарафов ги е уведомил, че искането им е препратено по компетентност на Софийска градска прокуратура (СГП).
"Изпратихме напомнително писмо и до последната посочена прокуратура, но все още нямаме отговор от нея", пишат от Инспектората към ВСС. ОЩЕ: Бивш министър на правосъдието: Най-важното е да се установи защо бе убит Нотариуса
Проверяват Софийска градска прокуратура
Предстои комплексна и планова проверка на Софийска градска прокуратура. От инспектората отчитат, че през 2017 г. са проверени общо 61 наказателни дела от общ характер, разглеждани в Софийски градски съд (СГС) по внесени от СГП обвинителни актове към 7 октомври 2016 г., и такива, образувани и приключени в СГС, по които е налице забавяне при изготвяне на мотивите.
При проверките на наказателните дела, образувани в СГС, на практика е извършена проверка и на досъдебните производства по тях и са отправени конкретни препоръки към СГП. Актовете за резултатите от проверките са публикувани на сайта на Инспектората, раздел „Актове от проверки“ - съответно на следните линкове: ТУК и ТУК. ОЩЕ: Съдия за случая "Соло": Бях убедена, че справедливостта ще възтържествува
Проверяват съдии и прокурори
Инспекторатът към ВСС се е самосезирал от медийни публикации и е извършил проверки спрямо посочените в статиите съдии и прокурори (основно заради историите с Нотариуса и Петьо Еврото).
Извършен е и анализ на данните от ежегодните им декларации за имущество и интереси, отнасящи се за 2016 г., 2017 г., 2018 г., 2019 г., 2020 г., 2021 г. и 2022 г. Целта на анализа е била да се установи наличието или липсата на съществени разминавания по години между стойността на имуществото магистратите и свързаните с тях лица и размера на декларираните средства (включително по влогове и банкови сметки) и на всички доходи.
Проверени са общо 14 магистрати, като за 13 от тях не се е усановило разминаване. За един от проверените магистрати се е установило такова, като той е даден на КПКОНПИ и на НАП. ОЩЕ: Лозан Панов: Как системата (въз)произвежда „нотариуси“ и „джуджета“