Прокуратура, НПО и експерти с мащабни действия срещу войната по пътищата

24 ноември 2022, 05:26 часа • 1311 | прочитания

Ръководството на Прокуратурата на Република България ще участва в кръгла маса на тема „За мащабни действия срещу войната по пътищата“.

Още: Съдът го защитава, МВР се готви да го депортира: Нов епизод в историята на саудитски бежанец

Още: "Добре, че децата са във ваканция": Кола се преобърна между две училища в София (СНИМКИ)

Форумът се организира от Института за пътна безопасност заедно с Българския червен кръст, Съюза на българските автомобилисти, Българска браншова асоциация Пътна безопасност, съобщиха организаторите.

Кръглата маса ще събере представители на трите власти – законодателна, изпълнителна и съдебна, неправителствени организации, университетски преподаватели и студенти, експерти и пострадали от тежки пътнотранспортни произшествия.

2072 души са жертвите на ПТП в периода януари 2019 г. – (октомври) 2022 г. До момента, усилията на държавните институции за справяне с огромния брой жертви са насочени предимно към водачите на МПС, както и към козметични промени в ЗДвП, което не води до намаляване на жертвите.

Още: Няма да бъде съдена: Майката, убила децата си във Вакарел, не е разбирала какво прави

Още: "Ще се отърват от нея": Ако продължи да говори за Пеевски, ще кажат, че Теодора Георгиева е на записите на Пепи Еврото

Експертите от Института за пътна безопасност идентифицират три основни фактора за неуспеха на институциите да намалят риска от настъпване на тежки ПТП - структурно-организационен, законодателен и корупционен. За да бъде постигнат напредък, е необходим холистичен подход - едновременно и всестранно въздействие върху трите фактора, което не може да се случи без политическа воля и обществена подкрепа.

Продължаващата политическа нестабилност в страната и споделената (без)отговорност на множеството институции с правомощия в областта на безопасността на движението по пътищата, препятстват осъществяването на необходимите мащабни реформи в управлението на транспортната система. Рискът от настъпване на тежки ПТП няма да бъде намален, докато се залага на еднократни, кампанийни действия, а не на устойчиви такива, каквито са заложени в разработения от Института за пътна безопасност проект на Пътна карта.

Приемането на Пътната карта и реализирането на предложените в нея действия в рамките на две години, от експерти, притежаващи необходимите знания и опит, в кратки срокове ще доведе до намаляването на жертвите от ПТП между 10% и 20% още през първата година.

Пътната карта за развитие на безопасността на движението по пътищата в България за периода 2023-2024 година, изготвена от Института за пътна безопасност, ще бъде представена на 24 ноември 2022 година в резиденция „Бояна“ на кръглата маса.

Още: Бившата жена на Петьо Еврото го "разпозна" - проговори за срещи с българския европрокурор

Още: Бащата на мъжа, нападнал метеоролози на връх Мургаш, започва гладна стачка

ОЩЕ: Богдан Милчев: Над половин милион са невръчените електронни фишове за превишена скорост само тази година

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Мартин Стоянов
Мартин Стоянов Отговорен редактор
Новините днес