Прочулият се и заради бившия вътрешен министър Цветан Цветанов лекар Михаил Милатович окончателно осъди прокуратурата заради набеждаване за убийство на новородено.
Още: Откриха кучето на изчезналото момче от село Конаре
Още: Дерайлира пътнически влак за Габрово, няма пострадали
Лекарят е от Горна Оряховица, а т.нар. случай с "бебето от фризера" стана много популярен, след като Цветанов чете записи от специални разузнавателни средства от пленарната трибуна. Тогава Цветанов обяви, че "едно живо бебе е умишлено умъртвено и не му е даден шанс", но с течение на събирането на доказателства се оказа, че това изобщо не е така. Сега д-р Милатович трябва да получи 40 000 лева заради грешното обвинение на прокуратурата спрямо него, пише lex.bg.
Случаят е от 2010 година, като срещу Милатович и обвинените от парламентарната трибуна негови колеги нямаше официални обвинения, тъй като се разбра, че става дума за мъртвороден плод, а не за убийство. Държавното обвинение обаче спря разследването чак през 2013 година. След това д-р Милатович заведе дело за обезщетение по Закона за отговорността на държавата и общините за вреди. В началото на юли делото приключи окончателно, тъй като Върховният касационен съд (ВКС) е отказал касационно обжалване.
Пред ВКС държавното обвинение е оспорило както размера на обезщетението – 40 000 лв., така и това, че Милатович е предявил иск за незаконно обвинение, а осъдителното решение е заради публичното огласяване на случая и непремерените изявления на тогавашните заместник-окръжни прокурори на Велико Търново Светослав Калчев и Румяна Ирманова. Според върховните съдии обаче тези въпроси не попадат в приложното поле на касационното обжалване. ВКС е категоричен още, че решението на апелативния съд не е и очевидно неправилно, което би било основание за допускане на касационно обжалване.
Още: Антон Златанов: "Гранична полиция" е готова за Шенген
Още: Издирването на Николай от Конаре няма да спре, увери вътрешният министър
На втора инстанция Софийският апелативен съд реши, че прокуратурата не дължи обезщетение за незаконно обвинение, тъй като Милатович не е бил обвиняем, а правилната правна квалификация е по чл. 49 от Закона за задълженията и договорите (Този, който е възложил на друго лице някаква работа, отговаря за вредите, причинени от него при или по повод изпълнението на тази работа). В решението на съда се казваше, че арестът на Милатович е извършен от МВР и няма данни да е бил нареден от прокуратурата, но той е претърпял вреди от публичното му огласяване. Апелативните съдии написаха, че в резултат на огласените разговори от специалните разузнавателни средства, прокурорите са нарушили презумпцията за невиновност и без да са събрани доказателства са създавали убеждение в обществото, че Милатович е престъпник.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: Издирването на изчезналото дете от Конаре: Включи се и хеликоптер
Още: Заловиха сексуални стимуланти без документи на "Дунав мост 2“
Според съда вредата за Милатович е особено тежка, тъй като авторитетна институция като прокуратурата е изнесла информация, с която е било внушено, че лекари са убили новородено. В тази връзка бяха цитирани и показания на свидетели, които са разказали, че Милатович бил "проснат с белезници" в болницата, а заради лекарския жаргон в разгласените разговори дори близките му се съмнявали в неговата невинност, колеги се отнасяли грубо с него, а жени го наричали "убиец от фризера". Според близки на Милатович, хората в Горна Оряховица дори не знаят, че делото е прекратено, а той не е виновен.
Разследването срещу лекарите Стефан Лазаров, Катя Гецова, Михаил Милатович и шефа на АГ отделението на МБАЛ "Св. Иван Рилски" д-р Димитър Сотиров започна, след като на 28 ноември 2010 г. 17-годишна жена от Лясковец абортира в 22-рата гестационна седмица. Лекарите първо помислили, че плодът е мъртвороден, но след това се заблудили, че може да е жив заради епизодични движения, които по-късно деветорна експертиза определи като имитация на жизнена дейност, защото още след израждането плодът е бил в състояние на висока мозъчна смърт. На бял свят обаче, благодарение на Цветанов, излязоха разговори между лекари, включително думи на Милатович, че "туй отиде при Андрей Баташов".