Военно-апелативният съд остави за постоянно в ареста обвинения в шпионаж полковник Петър Петров, заместник - началник на бюджетната дирекция в Министерството на отбраната, предава БНР. Съдебното заседание продължи повече от три часа заради нови доказателства, внесени от прокуратурата.
Още: "БОЕЦ" пусна ВИДЕО от скандалната акция на ГДБОП в стил "оставете престъпниците на мира"
Още: Скрити в тайник: Хванаха над 34 кг кокаин край Видин
Нови четири тома доказателства, сред които и преразказ на разговори от килиите на задържаните за шпионската афера, представи прокуратурата преди началото на съдебните заседания по жалбите на петима от тях срещу наложения им от Софиийския военно-окръжен съд постоянен арест.
Прокурорът по делото Стоян Лазаров посочи.
"Новите доказателства само подкрепиха обоснованото предположение и опасността да се укрие обвиняемият, допълват доказателствата от преди това за шпионската му дейност. Има данни, че той е събирал класифицирана информация от работното си място".
Още: Крият ли полицаи престъпления във Велинград? Проверяващите спят в хотел, свързан с проверяваните
Още: Дете загина на пътя, 2 дни по-късно камион се преобърна на същото място
"По това дело не е изяснен предметът на престъплението "шпионство". В Закона за защита на класифицираната информация изрично е посочено критериите и видовете класифицирана информация. И към настоящия момент не е ясно тази, която от прокуратурата се претендира, че е събирана от нашия подзащитен, какво представлява", заяви от своя страна адвокатът на Петров.
Независими и обективни новини - Actualno.com ги представя и във Viber! Последвайте ни тук!
Още: „Поиска да почистим собствената си кръв“: Метеоролозите от връх Мургаш разказаха за ужаса
Предстои съдебният състав да се произнесе по жалбите срещу задържането им под стража и на останалите четирима обвиняеми в шпионаж в полза на Русия.
Първото заседание започна преди 10:00 ч. днес. Малко преди 12:00 ч. съдебният състав се оттегли да мисли върху определението именно заради новите доказателства, които са два тома явни и два тома секретни. Това наложи забавянето на съдебните заседания, тъй като адвокатите трябваше да се запознаят с тях.
Заради класифицираната информация, която се съдържа по делото, мерките за неотклонение се гледат при закрити врати, а журналистите се допускат в съдебната зала само, за да чуят определението на военните съдии.
Още: Нает като “муле“: Младеж спаси баба от ало измамници
Според неофициална информация част от доказателствата са свързани със записи, които показват как обвиняемите се договарят какво да говорят пред съда, а другите са свързани с класифицирани документи, които са част от разследваната шпионска афера.
По-късно от другите е пристигнало искането за по-лека мярка и на т.нар. резидент Илия Илиев, който е бивш шеф във военното разузнаване, така че все още не е ясно дали и неговата мярка ще се гледа днес.
В съдебната зала се явяват прокурори, както от Военно-окръжната прокуратура, така и от Военно-апелативната прокуратура.
Петима от 6-имата обвинени в шпионаж за Русия обжалваха задържането си под стража, което първоинстанционният военно-окръжен съд им наложи след 23-часов съдебен маратон, приключил в ранните часове в понеделник. За шестия от групата за шпионаж прокуратурата не поиска задържане под стража, след като той направил пълни самопризнания.